Общество

Първи дела срещу лекар от Тексас, извършвал аборти

"Закон за сърдечния ритъм" 

Първи дела срещу лекар от Тексас, извършвал аборти

Снимка: Jordan Vonderhaar/Getty Images

Скандалният нов закон на Тексас, който забранява абортите след шестата седмица на бременността продължава да буди противоречия. Той влезе в сила на 1 септември и дава право на всяко лице - от щата или другаде - да съди лекари, които извършват аборт след шестата седмица на бременността. Законът все пак не предвижда жените, получили процедурата, да бъдат съдени, но на прицел са медиците.

Известният като Senate Bill 8 или "Закон за сърдечния ритъм" забранява прекратяването на бременността след откриването на това, което борците срещу абортите наричат ​​сърдечен ритъм на плода. Нещо, което според медицинските власти е подвеждащо.

По всичко личи, че първата мишена на строгото законодателство в Тексас е д-р Алън Брейд, който практикува медицина от близо 50 години. Той призна, че е нарушил новото правило за абортите и написа за Washington Post, че е извършил аборт на жена, която е била в ранните етапи на бременността си, но "отвъд новата граница на щата". Бивши адвокати в Арканзас и Илинойс заведоха дела срещу него вчера.

"Действах, защото имах задължение да се грижа за тази пациентка, както постъпвам за всички пациенти, и защото тя има фундаментално право да получи тази грижа", пише д-р Брейд.

"Напълно разбрах, че може да има правни последици, но исках да се уверя, че Тексас няма да се откаже от опитите си да предотврати този откровено неконституционен закон."

Оскар Стили, бивш адвокат в Арканзас, който излежава в домашен арест 15-годишна федерална присъда за данъчни измами, заяви, че е решил да заведе делото, след като е прочел становището на д-р Брейд. Самият той не е против аборта, но е решен да принуди съда да провери законността на новото законодателство.

В интервю за агенция "Ройтерс" Стили е категоричен, че новите ограничения нарушават конституционните права на жените. Второ дело е заведено от Фелипе Гомес от Илинойс, който се описва като "ищец за правото на избор" в делото и твърди, че законът е "незаконен и при написването, и при прилагането".

Д-р Брейд не е коментирал съдебните дела - първите известни законови оспорвания на закона, който е един от най-ограничаващите в страната.

"Законът за сърдечния ритъм" беше подписан от републиканския губернатор Грег Абот през май. Той влезе в сила, след като Върховният съд не отговори на спешна жалба от извършващи аборти лекари и клиники. Президентът на САЩ Джо Байдън осъди като "безпрецедентна атака срещу конституционните права на жените" отказа на съда да обезсили действието на закона.

Законът налага забраната на аборт с необичаен подход: дава право на всеки частен гражданин да съди всеки, който "подпомага и извършва" незаконни аборти. 

Хората, които успешно осъдят медик или клиника, или дори таксиметров шофьор, закарал жената до клиниката за аборт, ще получат поне 10 000 долара.

Ще им бъдат възстановени и всички съдебни такси и легални разходи около делото. Критиците на крайната мярка, като Американския съюз за граждански свободи, заявиха, че това оставя отговорността за налагането на закона върху физически лица, а не на местни или държавни служители, като това може да доведе до "ловци на глави".

Какво е отношението на американците към правата на аборт?

Абортът отдавна е един от най-спорните социални проблеми в САЩ. Въпреки това анкети от Центъра за изследване "Pew" показват, че почти шест от 10 американци вярват, че абортът трябва да бъде изцяло или поне в повечето случаи легален.

Този процент остава относително стабилен през последните две десетилетия, но маскира партизанското разделение: само 35% от републиканците подкрепят тази позиция, подчертава BBC.

В консервативен Тексас социологическо проучване показа, че почти половината от избирателите на щата подкрепят забраната на абортите след шестата седмица от бременността.

 

Намериха "вратичка" в закона, забраняващ абортите в Тексас