Общество

Първи медал за България от Олимпиадата в Токио

Спорт

Снимка: Kevin C. Cox/Getty Images

Още в първите дни на най-мащабното спортно събитие, което беше отложено с една година, Антоанета Костадинова спечели първи медал за България. Състезателката по спортна стрелба спечели сребърен медал на 10 метра въздушен пистолет.

„В момента не оценявам, че съм загубила златото, а се радвам на среброто. Всеки един от нас е дошъл за медал, без значение какъв“, сподели Антоанета пред БНТ и допълни, че медалът от Олимпиада не може да бъде сравнен с никой друг. За нея това е трето участие на подобно събитие след Лондон 2012 и Рио де Жанейро 2016, когато обаче не стигна до заветната тройка.

Това е първо олимпийско отличие в спортната стрелба за страната ни от 2004 година насам, когато Мария Гроздева спечели златен и бронзов медал в Атина. За Мария Гроздева пък това е седма Олимпиада, което е абсолютен рекорд за български спортист и именно тя беше един от двамата знаменосци по време на официалното откриване на Игрите в Токио. Тя обаче не успя да стигне до финала на 10 метра пистолет. На 30 юли за нея предстои старт на 25 метра малокалибрен пистолет и Гроздева обяви, че това ще бъде последното й състезание.

„Казвам довиждане на спорта, на стрелбата“, заяви 49-годишната състезателка.

В първия ден от игрите страхотен успех постигна и Полина Трифонова, която е едва третият български представител в тениса на маса в историята на Олимпийските игри. В рамките на деня тя постигна две изключителни победи. Утре за Полина предстои да се изправи срещу Уан Сяоси, номер 44 в световната ранглиста, която е от Китай, но се състезава за Монако. Стискаме й палци!