Общество

Работохолизъм отвъд закона - шеф в Александровска заема цели 5 длъжности

Буланов е декларирал невярна информация.

Работохолизъм отвъд закона - шеф в Александровска заема цели 5 длъжности

Проф. д-р Димитър Буланов. Снимка: alexandrovska.com

Шефът на борда на директорите на Александровска болница проф. Димитър Буланов е изпълнявал пет длъжности едновременно. Това заяви здравният зам.-министърът Димитър Петров в ефира на NOVA. По информация на "Капитал", позовавайки се на протокол в Търговския регистър, Буланов е бил едновременно независим член и председател на борда на Александровска, за което е получавал възнаграждение, консултант на болницата по граждански договор и служител на същата болница на трудов договор, но в неплатен отпуск. В допълнение професорът е декан на Медицинския факултет на Медицинския университет и преподавател в този факултет, а Александровска е университетската болница към него.

“Излезе, че проф. Буланов има правоотношения с болницата. Има два договора - един трудов и един граждански. Това е проблем, защото той, като независим член, няма право да има трудови взаимоотношения с лечебното заведение. Договорът е нарушен по две точки”, обясни Петров. По думите му е възможно Буланов да бъде подведен под наказателна отговорност, защото  е попълнил декларация, че не работи в болницата.

„Дано да е от незнание. Това обаче не променя обстоятелствата. Твърде много незнания и нелогични действия на този съвет на директорите се събраха”, допълни зам.-министъра.

Информацията бе изнесена след направената проверка на Александровска. Вече ви разказахме, че доц. д-р Александър Оскар подаде сигнал до министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров за харчене на милиони с еднолични решения в Александровска болница в София. Той разкри, че е притискан да подписва протоколи за събрания, които не са се състояли. Именно в тях са взимани решения за милиони левове.

В края на миналия месец той депозира молбата си за освобождаване от Съвета на директорите на УМБАЛ Александровска, а други трима лекари бяха привикани в деловодството да дават обяснения само няколко дни след като застанаха зад апела да се обърне внимание на състоянието на здравното заведение.

Проверката на болницата вече е факт, а становището след нея е цели 36 страници. „Това, което е констатирано, е че твърденията, които изказа доц. Александър Оскар, са верни“, заяви зам.-министърът.

„На него не са му предоставяни материали. Няма никакви документални следи от това. Нито е канен на заседания на Съвета на директорите. Взети са решения за плащане на 23 млн. лева без негово участие”, уточни Петров. „Не мога да разбера тази упоритост при тези нарушения. Според мен тя е провокирана отвън - да не се допусне нов състав да влезе и да види какво е ставало в болницата. При това, имам чувството, че това не касае дейността на последните двама изпълнителни директори и на Съвета, а по-скоро на по-предишния изпълнителен директор - Костадин Ангелов”, каза зам.-министърът.

Припомняме, че Ангелов беше директор на Александровска болница до лятото на 2020 година. Тогава стана здравен министър на мястото на Кирил Ананиев, който пък подаде оставка в разгара на пандемията и стана финансов министър.

Чия обаче е отговорността за случая „Буланов“?

Продължава на следващата страница... 


Агенцията за публични предприятия и контрол е съобщила за "Капитал", че не тя, а всеки министър, който назначава избрания кандидат за член на борда на държавно предприятие, трябва да провери дали той отговаря на законовите изисквания. В случая Буланов не отговаря на тях, защото за да бъде независим член на борда, не трябва да има търговски или служебни отношения с болницата. Той обаче има и трудов, и граждански договор, но е декларация, с която твърди че няма такива взаимоотношения. Всичко това означава, че бившият здравен министър проф. Костадин Ангелов носи отговорността за нарушенията на своя наследник в Александровска –  проф. Димитър Буланов.

По време на проверката излезе и още една любопитна подробност – през пролетта на 2020 г. в пика на Covid-19, работещите на първа линия медици са били изхранвани от фирмата на тъщата на тогавашния директор на болницата проф. д-р Костадин Ангелов.  Плащани са по 8000 - 8500 лв. на седмица за кетъринг два пъти дневно, информира „Капитал“. "Изборът на "Левски Спринт - Мариана Динекова" за доставчик не е станало с конкурс или търг, тъй като договорът е сключен не директно с болницата, а с фондацията в обществена полза "Направи добро - Александровска", поясниха от изданието по-рано този месец.

Разкритията в болницата продължават, а според здравният зам.-министърът Димитър Петров ще излязат още много нередности, когато Бордът на директорите окончателно бъде сменен и се направи ревизия на цялостната работа в здравното заведение. В момента Александровска е най-задлъжнялата държавна болница в цяла България.

Вижте какво разказа доц. Оскар пред "Момичетата от града" в следващата статия:

 

Доц. Оскар: „Болницата не може да се управлява като селска кръчма!“