Общество

Ранна менопауза и по-малко раждания в Австралия заради Covid-19

Рекордно ниски нива на фертилност бяха регистрирани през 2020 г.

Ранна менопауза и по-малко раждания в Австралия заради Covid-19

Намаляват ражданията на по-младите жени за сметка на утроен брой дами, които стават майки на възраст 40-44 г.
Снимка: GettyImages

До рекордно ниски нива спадна фертилността на жените в Австралия. С 3,7 % са намалели ражданията през 2020 г. като общият коефициент на плодовитост е най-ниският от 14 г. насам. Дали причината за тази ситуация е Covid-19?

Според проучване на Държавната агенция по демография, през 2020 г. средно на една жена се падат по 1,58 бебета като предните години числото е било над 2,12, а сред аборигенските традиционни общества - дори над 2,32. 

Пандемията от Covid-19 се е отразила силно на плодовитостта на жените, се заключава в доклада на държавната структура. Според резултатите, около 25 % от преболедувалите дами се оплакват от нарушен менструален цикъл, а от друга - 12 % от запитаните жени са посочили за ранно настъпила менопауза вследствие на коронавирус преди навършване на 40-годишна възраст. Подобна картина вече е описвана в други страни като Китай, например, където учени свързват активността на протеина на вируса, който оставя трайни щети на имунитета, който от своя страна е подтиснат. Затова се наблюдават нарушения на функциите на възпроизводствените органи. 

Регистрираните раждания в Австралия са били под 300 000 за 2020 г. - за първи път от 14 г. насам. Данните са от Австралийското статистическо бюро за 2020 г. Не са малко двойките, които са отложили раждането на деца заради икономическата несигурност. Около 10 % от запитаните семейства са посочили, че се страхуват от забременяване заради риска от усложнения при жената и плода. 

Факт е също, че ограниченията за пътуване и миграция заради пандемията са спрели много млади хода да дойдат и да се установят в Австралия, която традиционно е привлекателна заради добрите условия за отглеждане на деца. Миграционните процеси са част от демографската картина по цял свят, но сега ситуацията дава ясна представа за важността от сигурност и възможност за планиране на бъдещето и семейството. 

Данните от проучването разкриват и дългосрочни тенденции като намаляване на младите жени, които раждат, докато броят на раждащите на възраст между 40 и 44 години се е утроил през последните десетилетия. Спадът в коефициента на раждаемост е най-голям при жените на възраст 15-19 години, като намалява с близо 2/3 до 7,8 на 1000 жени. Бебетата, родени от жени на възраст 40-44 години, са се утроили почти до 15,2 на 1000 жени.

"Предвид по-късната възраст, на която раждат жените, репродуктивният прозорец е силно намален", каза Ангъс Бернар, директор на Държавната агенция по демография на Австралия. "Има установена връзка между възрастта на първото раждане и общия брой деца, които жената ще има", казва още експертът.

Средната възраст на родителите също се повиши до рекордните 31,6 г. за майките и 33,6 г. за бащите. Двегодишната разлика във възрастта е приблизително постоянна, откакто ABS е започнала да публикува данните в средата на 70-те години.

63,5% от ражданията през 2020 г. са били в регистриран брак, което е спад от 64,4% през предходната година.