Общество

Ре-Акт и “вагабонтските” им колела

Преди три години Ре-Акт и работилницата за велосипеди на Георги Fix&Ride започват курс за ремонт на колела във възпитателно училище-интернат “Ангел Узунов”, гр. Ракитово.

Ре-Акт и “вагабонтските” им колела

Любен Георгиев и Георги Божинов от сдружение Ре-Акт са млади, позитивни и готови да помагат на институционализираните деца в неравностойно положение. Те са един от петимата финалисти в конкурса на Нова “Промяната”, имащ за цел да подобри живота на децата, като открива и подпомага социални предприемачи да осъществят идеите си на практика. Идеята на Любен и Георги силно ни впечатли.

Любен по професия е финансист, а по призвание – социален предприемач. Георги е от Плевен, но животът го отвежда за няколко години в Англия, където преминава през множество професии, преди да се сблъска с “любовта на живота си” – велосипедите.

От велосипеда идва и идеята за промяна. Преди три години Ре-Акт и работилницата за велосипеди на Георги Fix&Ride започват курс за ремонт на колела във възпитателно училище-интернат “Ангел Узунов”, гр. Ракитово. Те решават да създадат социално ангажиран цех за производство, сглобяване и монтаж на велосипеди. Дават на марката си шеговитото, но и откровено име “Вагабонтски колела” (Vaga’bond Bicycles), тъй като в цеха се обучават и работят младежи с противообществени прояви, настанени в коригиращите институции, наричани някога ТВУ (трудово-възпитателно училище), а сега – ВУИ (възпитателно училище интернат).

Самото име подсказва, че елементът на така наречения “възпитателен труд” липсва, отбелязват Ре-Акт. Този труд е бил свързан главно с дървообработване (производство на прозорци и врати), металообработване и други занаяти – все полезни неща за бъдещето на младеж на възраст между 14 и 18 г. От 1993 г. насам ТВУ са заместени от ВУИ, където професионалната практика не е застъпена в такава степен. Точно този дефект решават да коригират Ре-Акт, които са убедени, че най-важната част е промяната в негативното мислене на младежите за собственото им ежедневие, която се постига с възможността да имат собствен доход.[[more]]Реалната работна среда, придобиването на трудови, социални и практически умения може да означава по-добро бъдеще за тези млади хора. Ре-Акт вярват, че всяко дете или младеж има право да получи шанса за по-добри условия на живот и социална интеграция в обществото, независимо от своето минало или произход, за да има по-голям шанс за промяна.

Ако идеята на Ре-Акт ви допада също както на нас, можете да я подкрепите, като гласувате до 24 ноември за тях. Ние им желаем успех и сме убедени, че те вече допринасят за Промяната.