Общество

Реакциите в България на дебата снощи: Сами ще се оправим!

Мненията за дебата снощи

Реакциите в България на дебата снощи: Сами ще се оправим!

Снощи "по технически причини" евродепутатите загубиха говор по време на дългоочаквания у нас дебат в ЕП за върховенството на закона в България. Буквално! Нито имаше микрофони, за да чуем всички, които говореха. Нито имаше особено много присъстващи в залата, които да демонстрират интерес към страната ни. Въпреки това, дебатът се състоя, а ние, Момичетата, събрахме част от мненията и коментарите, които предизвика. 

Мартин Димитров, рекламист

- Ако искате да станете значим европейски политик, научете следните словосъчетания: "проявявам загриженост", "нарастваща тревога", "следя внимателно", "ценностите на Съюза", "принципна политика".

Това е абсолютно достатъчно, за да си докарвате по едни десетина хиляди евра, да си живеете супер и чат-пат да чукате проститутки в Брюксел - сърцето на Европа, дето се вика.

- Манфред Вебер най-вероятно си докарва повече от десетина хиляди евра.

- Трябва на първо място да се справим сами.
Така че, не се отпускайте, ей.

#Оставка за мутрите, а на вас - лека нощ.

 

Христо Комарницки, карикатурист

Една румънска евродепутатка е по-българска от повечето тулупи, които сме пратили там..

 

Димитър Стоянов, репортер

Не сме 1876, не сме дори 1976 г. Няма кой да дойде да ни освободи от корупцията! Ни руски цар, ни европейски президент! Корупцията си е наша и сами трябва да си я преборим! През 1876 светът видя зверствата след Априлското въстание и българския героизъм. Всъщност светът вижда фаталните последици от липсата на добра организация, но това е критичния прочит. Сега спасението на давещите се (в корупция) е в ръцете на самите давещи се. Борисов си е наш избор, не ни го е назначила Меркел, нито Вебер!
 

Татяна Кристи, актриса

Вебер: "Не демонстрациите сменят правителства, а изборите сменят правителства. Това са моите принципи."

Сериозно? Това са, всъщност, принципи на един неграмотник, който напълно е забравил разликите м/у демокрации и авторитарни режими! Колко избори свалиха режима на Путин? А? А на Лукашенко? А на бай Тошо??? Колко избори свалиха диктатори в Близкия изток и Азия? ЕП и ЕК са превзети от нагли, отвратителни бюрократи като Вебер, които смучат от парите на данъкоплатците. Те не само на напълно безполезни, но и ужасно вредни! Срам за ЕНП!

Калин Манолов, журналист

Тазвечершният "дебат" в Европейския парламент убедително доказа правотата на еврореалисти като Вацлав Клаус, който твърдеше, че евробюрократите искат да се отърват от политиката и да въведат на нейно място някаква неконтролируема и безотговорна "постдемократична" система. Да сътворят някаква „неполитическа“ политика. Е, направиха го. Казват й "наднационален процес по взимане на решения". Видяхме го какво представлява тази вечер - пародия на демокрация. Което пък е следствие от пълната липса на граждански контрол над вземането на решения в ЕС.

Ако съдбата на българския народ и неговата държава зависи от рационалното самоосъзнаване на Европа, не съм оптимист. Но пък и ние не сме осъдени да бъдем безмълвни пешки на европейската шахматна дъска, някъде между Москва и Брюксел. Напротив – имаме правото и задължението да се грижим за собствените си интереси, въоръжени със собствения си уникален опит.

 

Стефан Тафров, политик

ЕНП остана изолирана в Евроепейския парламент по време на дебата за България и се задоволи с компанията на крайните евроскептици. Като отказа да даде думата на Радан Кънев тя само задълбочи потискащото впечатление от поведението си в защита на статуквото, нетърпимо за мнозинството от българите.

И още ... 


Леона Асланова, предприемач

За всички, които днес се чувстват предадени от Манфред Вебер, Европейския парламент, Европейската комисия и Европа, моля да се успокоите. Няма народ, който да е получил “даром” свободата си отвън и всъщност да не е бил поробен. Няма да ни “освободят” европейците, американците, руснаците или извънземните и дядо Коледа. Това е точно толкова наш собствен ангажимент, колкото чистите ни въздух, вода, земя, добрите ни образование, здравеопазване и икономика. Процесът много хора да разбират по-добре алтернативите на България с друго управление е започнат и остава да бъде довършен от самите нас. Българите.

Емил Георгиев, юрист

Много е гадно това клепане на България. Изключително неподходящо и национално безотговорно е това как някои изобличават родните престъпност и корупция, вместо да ги бранят, тъй като са български.

Doc Martin

Европарламентарният дебат бе доминиран от фалшивият фалцет на популиста Manfred Weber и неговата подкрепа за мафията в България. Разбира се това не бива да ни учудва, имайки предвид важния геополитически пост на граничар, който България заема в Европа. Radan Kanev бе процедурно заглушен, независимо, че той бе инициаторът на дебата. Изводът е, че протестите са причината за разклащане на корупционните схеми не само на местно ниво, но и на ниво Европарламент. Weber не е Европа и неговото мнение е едно от над 700 депутати. Дебатът продължава.

Радан Кънев – политик

Време е за една по-спокойна оценка на вчерашния дебат. Той съвсем не беше на нивото на очакванията на българското общество, но дава повод за сериозни изводи.

1) Предполагам, че дебатът е разочарование за мнозина. Както заради сравнително слабите, “Брюкселски послания” на ЕК и Съвета, така и поради сдържаната подкрепа, която ЕНП даде на правителството.
Но най-вече поради затъването в междупартийни дрязги и загуба на фокус - нещо, за което многократно предупреждавах колегите си.
Основният проблем на правовата държава у нас - превземането на прокуратурата и медиите от мафията - беше слабо застъпен, за сметка на паразитни и партизански тези.

2) Всъщност, дебатът, в немалка степен, свърши своята работа:

- гарантира, че процесите в страната, от съдебна реформа през избори до харчене на фондове, ще бъдат строго наблюдавани;
- сложи край на политическия комфорт за ГЕРБ в Европа и дори в рамките на ЕНП;
- постави Гешев и Борисов в обектива на европейските медии и обществено мнение;
- отвори очите на ЕНП, че Борисов е проблем, а не гордост. Днес ЕНП очаква от него незабавни реформи - надежда, която отдавна се изпари в българското общество. Днес нашето доверие е изчерпано, затова и две трети от хората подкрепят протестите;

Преди всичко - и позициите на ЕК и на Съвета, и дори подкрепата на ЕНП бяха изцяло условни. Те се основават на обещанията на Борисов, че България ще изпълни всички препоръки, т.е ще започне незабавни реформи за отчетност и контрол на прокуратурата, за избор на независим прокурор със самостоятелни правомощия, за намаляване на политическото влияние във ВСС и медиите, за разследване на корупцията.

Още днес сутринта Борисов и мнозинството трябва да започнат действия за изпълнение на тези обещания. Това, доколкото познаваме ГЕРБ и Бойко, просто няма да се случи... Неизпълнените обещания разочароваха българските граждани. Предстои да разочароват и ЕНП.

И последно - не бива да очакваме ЕП или ЕС изобщо да решава наши политически въпроси. Смяната на управлението и преди всичко - излъчването на ново, почтено и реформаторско управление, е наша вътрешна задача.
Няма тук причини за евроскептицизъм. ЕС може да посочи проблеми и дори да предложи пътища за решаването им. Да вървим по този път обаче е наша, обща, българска работа.

Ивет Добромирова, ПР експерт

 

ЕНП отгледа мафията, състояща се от посттоталитарните диктатори - премиери на Източна Европа.

Редно е ЕС да осъзнае това по някакъв начин.

 

Празна зала и технически проблеми в дебата за България