Общество

"Репортери без граници": 488 журналисти са хвърлени в затворите по света

Ограничаването на свободата на словото е факт не само у нас, но и по света като цяло.

"Репортери без граници":  488 журналисти са хвърлени в затворите по света

снимка: Ichigo121212/ Pixabay

Историята сочи, че макар журналистите да се опитват да се освободят от оковите на цензурите, никога не успяват докрай, защото цензурата умело мени формите си. Ограничаването на свободата на словото е факт не само у нас, но и по света като цяло. В страната наблюдаваме отражение на това, което се се случва навсякъде като под увеличително стъкло, което прави размерите му по-внушителни.

В полза на това твърдение са и последните изнесени данни - рекорден брой - 488 души, работещи в медии, се намират в затворите по света, отбелязва в годишния си доклад организацията "Репортери без граници". По нейни изчисления обаче броят на убитите през 2021 г. журналисти - 46, е най-малък от 20 години насам, предаде Франс прес.

От 1995 г., когато "Репортери без граници" започва да прави годишни равносметки, никога не е имало толкова много журналисти в затворите, констатира сдружението, което защитава свободата на печата, в разпространено днес комюнике.

Това изключително повишение - с около 20 на сто за една година, "се дължи главно на три страни" - Мианма, Беларус и Китай, чийто закон за националната сигурност, наложен през 2020 г. на Хонконг, е довел до голямо увеличаване на броя на задържаните журналисти на тази територия, посочват "Репортери без граници".

Никога досега организация не е регистрирала и толкова много журналистки зад решетките - жените сред държаните под стража медийни служители са общо 60, с една трета повече от миналата година.

Петте държави, в които към 1 декември е имало най-много задържани журналисти, са Китай (127 души), Мианма (53), Виетнам (43), Беларус (32) и Саудитска Арабия (31). Тенденцията към намаляване на броя убити журналисти се обяснява с развитието на регионалните конфликти в Сирия, Ирак и Йемен и стабилизирането на фронтовете след особено кръвопролитните 2012 и 2016 г.

Тревожните данни сочат, че дори  развитите демокрации има още върху какво да работят. Важно е да помним, че основната задача на журналистите е да бъдат коректив на властта, като застават винаги на страната на аудиторията. Защото ако една власт не бъде подложена на здравословна критика, тя вече не е от полза за обществото. А свободата на словото е нещо, за което трябва да се борим всеки ден, защото тя се постига само ако заемаш позиция, която не винаги е удобна.

Рекорден брой журналисти зад решетките в световен мащаб