Жени. Живот. Свобода.
Движението, което възникна след задържането и смъртта на 22-годишната Махса Жина Амини заради неправилно носене на хиджаб. Жестокостта спрямо нея, както и на режима в страната през последните над 4 десетилетия предизвикаха протести в Иран и целия свят, а хората поискаха справедливост и равни права за всички, независимо от пол, раса, религия и сексуалност. Днес в София ще се състои събитие за отбелязване на една година от смъртта й, организирано с подкрепата на Български фонд за жените.
Иранците, които се противопоставят на режима в Ислямската република също отбелязват днес първата годишнина от смъртта в ареста на младата жена заради предполагаемо нарушаване на правилата в Иран за облеклото на жените. Активисти казват, че властите извършват репресии, за да попречат на хората отново да протестират, след като миналата година смъртта й породи безпрецедентна вълна от протести в Иран миналата година, припомня Франс прес.
Махса Амини беше иранска кюрдка. Близките й казват, че е починала в резултат на удар в главата, нанесен й в ареста. Властите отричат тази версия.
В протестите, последвали смъртта на Махса, се включиха много жени, които демонстративно отказваха да се забулват, както изискват иранските правила за облекло.
Her name was #MahsaAmini.
— Roberta Metsola (@EP_President) September 16, 2023
A 22-year old young woman. Killed a year ago in the most brutal of manners.
Her murder triggered a movement #WomenLifeFreedom that is making history.
We remember her.
We honour her legacy.
We stand with those fighting for freedom in #Iran. pic.twitter.com/50zjHxqKQc
След няколко месеца обаче протестите изгубиха импулса си пред репресиите от страна на властите, по време на които бяха убити 551 протестиращи, сред които и 68 деца, според данни на иранската организация "Хюман райтс", базирана в Норвегия, а над 22 000 души бяха арестувани, според данни на "Амнести интернешънъл". Седем души бяха екзекутирани след дела по обвинения, свързани с тези протести.
Активисти казват, че репресиите са се засилили с приближаването на годишнината от смъртта на Махса. Те са насочени по-специално към близки на убитите по време на протестите и към близки на самата Махса. Целта им е да се попречи на тези хора да говорят относно печалната годишнина и последствията от смъртта на Махса. "Хюман райтс уоч", казва, че членовете на семействата на най-малко 36 убити в демонстрациите или екзекутирани по време на репресиите иранци, сега са съдени или пък са били осъдени на затвор през последния месец.Според неправителствената организация "Хенгав", която следи ситуацията с кюрдите, правителството на Иран е изпратило допълнителни сили за сигурност в Сакез и други населени места в района, в които може да има протести днес.
Две журналистки в Иран, които следяха случая с Махса - Нилуфар Хамеди и Елах Мохамади - са в затвора от близо година, докато трета журналистка - Назила Маруфиан, която интервюира бащата на Махса - Амджад Амини, беше арестувана на няколко пъти.
В парламента на Иран пък бе представен законопроект със заглавието: "В подкрепа на културата на хиджаба и на целомъдрието", като в него се отправя призив за много строги санкции за нарушаване на действащите закони за носене на хиджаб.
"Амнести интернешънъл" обвини Иран, че е извършил "низ от престъпления и нарушения на международното право, за да изкорени всякакъв протест срещу желязната хватка на властта" и изрази разочарование, че нито един ирански представител не е бил обект на разследване за смъртта на Махса Амини или заради последвалите репресии на протестиращите срещу режима. А базираната в Норвегия иранска организация "Хюман райтс" подчерта, че Иран е засилил изпълнението на смъртни присъди чрез обесване за престъпления като трафик на дрога, за да отправи послание към цялото общество.