Общество

Ресторантьорският бизнес е на командно дишане

Ресторантьорите излизат на протест

Ресторантьорският бизнес е на командно дишане

Снимка: Maria Orlova/Pexels

Въпреки срещите на ресторантьорите с управляващите няма изгледи заведенията да отворят скоро. Не е ясно какво се случва със заетите в сектора. 

„Същинският проблем не е, че ресторантите не работят. Те не работят никъде в Европа. И със сегашните темпове на ваксинация и развитие на „британския щам“ на Ковид-19 е твърде възможно да се наложат нови ограничения“, написа евродепутатът Радан Кънев във Фейсбук. Той подчерта, че мерките за компенсация са крайно недостатъчни да предотвратят фалит. „Никъде в ЕС няма толкова слаби компенсации", допълва Кънев. На същото мнение са и ресторантьорите.

„Около 30% от заведенията са фалирали и въобще няма да отворят, а с всеки изминал месец този процент се увеличава.“ Това заяви Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията, в ефира на bTV. Според него е „неприемливо здравните власти да разделят бранша по този начин и да казват – в ресторанта на хотела може да се храните безопасно, а в този срещу хотела има опасност да се заразите с коронавирус".

Ето защо Асоциацията и Сдружението на заведенията в България поискаха оставката на здравния министър, защото според ресторантьорите Костадин Ангелов „води война“ с тях. Те са се отказали от протестното отваряне на заведения, за което ви разказахме преди дни, но все пак ще излязат на протест с молба да получат обещаните обезщетения.

„На протеста имаме икономически искания – да бъдат изплатени обезщетенията на служителите и на бизнеса и да работим. Дистанцираме се от всякакви партии и политици", категоричен е Алибегов. Той разказа още, че директни помощи

Има още...


за бизнеса не са получени, освен тези по мярката "80/20" за заетост на персонала.

 „Вече осми месец чакаме изплащането да започне. Ситуацията е много зле и сме на ръба. Наясно сме, че дори да ни пуснат на 50% капацитет, повече от 25% заетост няма да имаме. Но е добре да завъртим малко по малко колелото. Февруари по принцип е много тежък месец и можеше да се ползва за адаптация“, допълва председателят на БАЗ.

От месеци ресторантьорите сигнализират, че браншът им е на командно дишане и е въпрос на време да издъхне. Затварянето на ресторанти и барове е мярка, приложена в повечето европейски държави, но в нито една от тях компенсациите не са толкова бутафорни – 24 лв. на ден на работник и 20% от оборота от същия месец на предишната година.

Повече от ясно е, че символичната сума няма как да спаси бизнесите от фалит, но тя не може дори да осигури адекватно преживяване на заетите в бранша, докато ресторантите отворят отново. Секторът е петият у нас от общо 13 по брой заети лица – за 2019 г. регистрираните в него са 152 658 души. Голяма част от ресторантите са семейни и работещите в тях са членовете на едно семейство, което не работи за печалба, а за да си покрие сметките и наема. В техния случай предвидените компенсации са подигравка с малкия бизнес и след кризата той едва ли ще съществува. 

Според Радан Кънев е нужна е спешна актуализация на бюджета и нови, разумни мерки за компенсация. „Те ще позволят при „разхлабване“ на мерките да бъдат насърчени заведения да останат доброволно затворени, а при „трета вълна“ - да има ново общо затваряне без фалити“, убеден е евродепутатът. 

Ресторантьорската сфера не обхваща само готвачи, сервитьори и бармани – все пак за всяко заведение се правят поръчки за газ, хранителни, алкохолни и санитарни продукти, плаща се на доставчици, охранители, хигиенисти. Пряко свързана е и с музикантите (певци, инструменталисти, диджеи, танцьори и т.н.), които разчитат на доходите от живи участия, защото у нас авторските права не са уредени, няма и култура за плащане за музика. За много от тях дори няма предвидени компенсации. И макар здравният министър да заяви, че заведенията „не са приоритет“, той пропусна да отчете, че секторът е сред основните стълбове на българската икономика. Без него е твърде вероятно тя да се срине. И да ни затрупа.

 

Можем ли да отворим заведенията по "италианския модел"?