Общество

РНК ваксините - обяснение за любители вирусолози

РНК се използва в генното инженерство

РНК ваксините - обяснение за любители вирусолози

Снимка: torstensimon/Pixabay

Сравнително бързото създаване на ваксина срещу Covid-19 провокира съмнения сред почитателите на конспиративните теории относно състава и функциите й.  И по-конкретно – фактът, че ваксините на Pfizer и Moderna са РНК ваксини.

Що е то РНК?

Рибонуклеинова киселина (РНК) се  състои от верига от ковалентно свързани нуклеотиди, които играят важна роля в преноса и трансформацията на клетъчна енергия. Тя се отличава биохимически от дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК) по това, че има допълнителна хидроксилна група и използва на урацил вместо тимин. Затова и ДНК и РНК вирусите се различават по своя генетичен материал.

Вероятно помните от часовете по биология, че вирусите са инфекциозни частици, които действат като облигационни паразити. Те зависят от друга жива клетка, за да се размножават по брой. Вирусният геном се състои или от ДНК или от РНК. По същия начин, в зависимост от генома, вирусите могат да бъдат ДНК вируси или РНК вируси. ДНК вирусите преминават в ядрото на клетката гостоприемник, а не в цитоплазмата на клетката. За сметка на това РНК вирусът първо се абсорбира върху повърхността на клетката гостоприемник, слива се с мембраната на ендозомите и освобождава нуклеокапсида в цитоплазмата. Освен това  РНК вирусите мутират по-лесно, както стана ясно от постоянно появяващите се нови мутации на Covid-19.

Когато клетките активират гени, техните кодове в ДНК се превеждат в последователности от едноверижни РНК, наречени информационни РНК (иРНК). След това те мигрират към „фабриките” за белтъци – рибозомите, които преобразуват кода в аминокиселини – градивните частици на белтъците.

РНК в медицината

2020 е историческа за медицината заради това, създава РНК ваксина толкова бързо. Но това съвсем не означава, че РНК технологиите не са съществували от по-рано, дори напротив – по-голямо внимание започва да и се обръща още през 1980 г., когато става ясно, че РНК не просто пренася информация до клетката, а може да има и други функции. Веднага започва изпитването на нови терапии за редки и тежки диагнози, а към момента се прилагат срещу различни видове онкологични заболявания, HIV и множество все още нелечими генетични проблеми. Резултатите в регенеративната медицина пък са впечатляващи.

Това е и причината ваксината срещу Covid-19 да се разработи толкова бързо, и то не от една, а от цели 3 компании.

РНК технологиите се развиват от години в множество държави, затова и създаването на тази ваксина носи надежда, че РНК ще намери все по-голямо приложение и в други терапии.

Технологията не е известна от вчера, 12 години се развива. Тя се развива основно за един вид противоракови ваксини. Идеята на тези на тази технология е да се извършва генна терапия, т.е. да се вкарва в нашата клетка някакъв ген, който да се експресира и по това нещо се работи от години“, коментира през декември проф. Ива Угринова пред БНТ.

„Това беше най-жизнената стратегия, когато ни трябва – ваксина изключително бързо. За щастие тази платформа беше разработвана вече, не е приложена, но е съществувала и това е идеалният случай“, допълва Доц. Анастас Пашов, който се занимава с експериментална имунология към ИМБ-БАН.

„Голямото предимство на тези ваксини е, че подходът, макар че това са биологично активни молекули, макромолекули, биоорганични молекули, те могат да бъда синтезирани инвитро, което води, първо, до ускоряване на процеса на производство, второ, до по-добър качествен контрол на този процес. Производството на другите ваксини – пептидни или векторни, е  много по-сложно и изисква повече време. Но освен чистата технология, се оказва, че РНК ваксините имат някои качества срещу вирусите, които другите нямат“, допълва Доц. д-р Велизар Шиваров, който работи в сферата на клиничната имунология.

Как точно работи РНК ваксината? Прочетете на следващата страница...


Как работи РНК ваксината?

Ваксината се основава на технологията на молекулите на информационната РНК (иРНК). Това дава възможност на клетките да произвеждат безвредни фрагменти от вирусни протеини, чрез които човешкото тяло изгражда имунен отговор с цел предотвратяване или борба с последваща естествена инфекция. Когато ваксината се постави, клетките на човека прочитат генетичните инструкции и произвеждат фрагменти от т.н.„протеин с шип“ –  протеин на външната повърхност на вируса, който навлиза в клетките на организма, да се възпроизведе и да причини заболяване. След това имунната система възприема този протеин като чужд и произвежда естествени защитни елементи, познати ни като антитела.

„Тази РНК няма как да влезе в нашето ядро, където нашият геном е защитен от ядрена обвивка и т.н., т.е тази РНК ще остане и ще разгърне своята информация в цитоплазмата на клетките. И освен това тя няма да живее дълго“, разказва още проф. Ива Угринова. „Тя ще влезе, ще си свърши работата и сравнително бързо ще бъде разградена, защото това е съдбата на всяка месинджър РНК в нашите клетки. Не само на тази вирусната, но и на тези, които ние продуцираме от нашето ядро.“

В социалните мрежи напоследък се пишат коментари в посока на това, че РНК се използва в генното инженерство и може да модифицира нашето ДНК. Но медицинските лица реагират на тези твърдения с насмешка. Един от тях е проф. Доброслав Кюркчиев, началник на Лабораторията по клинична имунология в УМБАЛ "Св. Иван Рилски", който коментира принципа на действие на двете РНК ваксини срещу SARS CoV-2. На въпрос дали ваксината има онкогенен потенциал, т.е. дали може да предизвика онкологични заболявания, проф. Кюркчиев заявява „Категорично не! При нея имаме едно парче РНК,  което изобщо не достига до човешкия геном.“

В заключение:  

РНК ваксините няма да променят геномите ни, не съдържат вещество с функциите на чип, не се използват, за да бъдем следени и управлявани от зли учени. Ваксините не могат да ни разболеят – няма доказателства, че ваксината причинява каквато и да е вреда на организма. Те учат имунната ни система да разпознава и да се бори с инфекцията, срещу която са създадени.

Така че – единственото, което може да направи за нас, е да ограничи възможността да се заразим с Covid-19.

 

4 мита за ваксините, които трябва да развенчаем