Общество

Родители на недоносени деца им пращат записи на гласовете си

#БезРаздяла – Гласът лекува

Родители на недоносени деца им пращат записи на гласовете си

Снимка: BSIP/Education Images/Universal Images Group via Getty Images

Тази година отбелязваме отбелязваме Световния ден на недоносените деца – 17 ноември – под мотото "Гласът лекува". Инициативата е на фондация "Нашите недоносени деца".

Днес вниманието е насочено съм най-малките и най-борбени бебета и техните родители, защото, за да се намали броят на преждевременните раждания и смъртността сред недоносените бебета, и да се намали процентът на уврежданията сред недоносените, е необходимо да се говори за този сериозен проблем. И да се изразява съпричастност към недоносените деца и техните семейства и към семействата, които са загубили децата си в следствие на преждевременно раждане. 

Емоционална инициатива, озаглавена #БезРаздяла |"Гласът лекува", насърчава семействата да изпратят аудио послание до техните бебета, чрез което да ги накарат да усетят обичта и топлината в думите на своите родители. Новороденото познава гласа, мириса и допира на своята майка и реагира по специален начин единствено на тях. Различни изследвания показват, че слушането на майчиния глас има болкоуспокояващо въздействие върху бебето, стабилизира сърдечния ритъм и дихателните му функции. 

Инициативата стартира днес и ще се реализира толкова дълго, колкото е необходимо, с оглед на рестриктивните епидемични мерки, но преди всичко с надеждата, че скоро родителите отново ще бъдат със своите бебета.   

Световното изследване на Европейската фондация за грижа за новородените (EFCNI), публикувано преди дни, обяви тревожни данни за влиянието на пандемията върху организацията на неонатологичните грижи.   

Един на всеки пет родители споделя, че никой от двамата родители не е бил допускан до хоспитализираното новородено в периода на възстановяването му. Докато средно 21% от анкетираните родители в световен мащаб са заявили, че са били напълно лишени от достъп до бебетата си, то за България това са 42%.   

По отношение на подкрепата за кърмене, 18% от общия брой респонденти заявяват, че не са били подкрепени да кърмят недоносените си или болни новородени в рамките на възстановяването им в неонатологичното звено, в България – 70%. Пандемията от COVID-19 оказва допълнително негативно въздействие върху психичното състояние на родителите, чиито бебета са родени преждевременно или с влошено здравословно състояние. 45% от всички анкетирани посочват, че не им е предложена никаква форма на психологическа подкрепа. У нас тези родители са 75%.

Според проучването има сериозен недостиг на медицинските специалисти и специалистите по здравни грижи в неонатологичните отделения на някои държави, сред които отново е  България. Друга тревожна информация, свързана с темата за майчиното и детско здравеопазване и влиянието на пандемията върху грижата за бременните жени, родилките и техните бебета, се отнася до проследяването на бременността. 71% от участниците от България са споделили, че бременността им не е била проследявана от АГ или други медицински специалисти, каквато обичайно е практиката извън обстановка на пандемия. 

 

Момче от САЩ е вписано в Гинес като най-преждевременно роденото бебе