Общество

"Русификацията" на образователната система на Украйна в окупираните райони

Нарастващи случаи на заплахи и натиск за адаптиране на училищните програми към проруската реторика.

"Русификацията" на образователната система на Украйна в окупираните райони

Училище в Херсонска област. Снимка: John Moore/Getty Images

Когато маскирани руски войници претърсват дома на Нина в Североизточна Украйна в 6 сутринта един ден в края на април, те не търсят оръжие. Вместо това търсят украинските й учебници. Войските държи съпруга и дъщеря й под прицел, но 48-годишната жена знае, че са дошли за нея. Като директор на училище тя вярва, че я виждат като враг.

"Те претърсваха навсякъде, дори каналите и външната тоалетна", разказва тя пред CNN. "Намериха учебници и уроци за украински език." Нина не е единствената. Украински служители казват, че преподавателите в новоокупираните от Русия райони на страната съобщават за нарастващи случаи на заплахи и натиск за адаптиране на училищните програми към проруската реторика.

Войната продължава да пронизва Украйна, а образованието стана жертва на конфликта - и потенциално бойно поле в борбата за контрол над страната.

Преди нахлуването на руските войски на 24 февруари, около 4,23 милиона ученици са били записани в училища в цялата страна, според данни, събрани от украинския институт за анализ на образованието. Сега милиони деца в училищна възраст са вътрешно разселени или принудени да избягат в чужбина със семействата си.

След претърсване на дома на Нина, че войниците - които са я принудили да говори руски - са й "дали минута" да се облече и са тръгнали с нея за училището. Там на Нина й е наредено да предаде учебниците по история и е разпитана за учебната програма на училището.

"Те дойдоха с искания, но говореха много учтиво", спомня си учителката. "Взеха лаптоп от сейфа - дори не беше мой, беше лаптоп на начален учител - и два учебника по история за осми клас."

След то нейните похитители слагат черна качулка на главата й, преди да я вкарат в превозно средство и да я отведат на друго място, където разпитът ще продължи.

"Попитаха за отношението ми към "военната операция", обвиниха ме, че съм твърде патриотична, прекалено националистична", каза тя. "Попитаха защо използвам украинския език... защо ходя в украинската църква."

Похитителите искат тя да отвори отново училището и да гарантира, че децата ще се върнат в клас, но тя отговаря, че това не е безопасно за учениците или учителите.

"Не знам колко време ме държаха, не усещах времето, седях с тази черна качулка, сваляха я само по време на разпит", продължава разказът на Нина, чието фамилно име CNN пази в тайна от съображения за сигурност. В крайна сметка тя е освободена – но преди похитителите й "подчертаха, че знаят за сина ми и ми напомниха, че имам дъщеря". Тя приема това като заплаха.

Дни по-късно – страхувайки се, че руските войски ще се върнат – Нина и семейството й избягват.

Руска намеса

Опитът на Нина не е изолиран инцидент. Съобщенията за заплахи срещу преподавателите в новоокупираните региони непрекъснато нарастват с ескалирането на конфликта. Друга учителка разказва, че руските войски са се приближили до директорката на нейното училище и са й "наредили да предаде всички учебници по украински език и история", но директорката отказала и те си тръгнали с празни ръце.

Някои учители успяват да възобновят часовете за ученици онлайн, използвайки виртуални класни стаи, подобни на тези, създадени по време на пандемията. За други обаче уроците са спрени, тъй като интернет услугите са нарушени и училищата в близост до сраженията са принудени да затворят вратите си.

Най-малко 1570 учебни заведения са били унищожени или повредени от обстрел от началото на руската инвазия, каза украинският президент Владимир Зеленски във вечерното си обръщение на 2 май. Украйна обвини Русия, че е хвърлила бомба върху училище в Луганска област на 7 май, където 90 души са се приютили.

Омбудсманът по образованието на страната Сергей Хорбачов каза пред CNN, че правителството е получило повече от 100 доклада и призиви за помощ от учители, родители и ученици в окупираните региони от февруари. "Служителите на образователните институции, останали в окупацията, рискуват собствения си живот и здраве, и са подложени на принуда, насилие и натиск", каза Хорбачов.

"Има известни случаи на отвличания на ръководители на образователни органи и директори на училища", добави той. "Учителите са принудени да си сътрудничат и да работят в училищата под дулото на картечниците."

"Русификация" в окупираните райони

Допълнителни примери за руски сили, които се опитват да изкоренят украинската идентичност в новоокупирани райони, са наблюдавани в южния регион на Херсон, според Сергей Хлан, представител на регионалния съвет, който многократно обвинява окупационните войски, че заплашват преподавателите през последните седмици.

Хлан обяви, че руските сили нападат села и започват интензивни издирвания, както и извършват преброяване на останалите жители. Той също така твърди, че руснаците са посочили, че "ще внасят учители от Крим, защото нашите учители не са съгласни да работят по руски програми. Тези няколко учители, които са съгласни да работят, ние ги познаваме лично и те ще носят наказателна отговорност за това."

Хлан преди това предупреди, че директорите в град Каховка са заплашени в края на април. Последните му забележки дойдоха, след като се появи доклад, че окупаторите са поставили нов директор в училище в Каховка, след като предишният директор е бил отвлечен на 11 май, според местен журналист.

Усилията да се принуди украинската образователна система да се съгласува с руските училищни програми отразяват подобни усилия за русификация в райони, превзети от руските сили и подкрепяните от Русия сепаратисти през предишни години. Руският президент Владимир Путин в собствените си публични изявления ясно показа, че не смята Украйна за легитимна нация.

Олех Охредко е педагог ветеран с повече от две десетилетия преподавателски опит и анализатор в Центъра за гражданско образование "Алменда", организация, създадена първоначално в Крим, която наблюдава образованието в окупирани територии. Той заяви пред CNN, че вече е бил свидетел на тази стратегия, след като Русия анексира Крим през 2014 г.

"Крим се превърна в такова експериментално поле за Русия. Тук започнаха милитаризацията на образованието като цяло", обясни той.

Той каза, че руската пропаганда, преосмисляща исторически събития, е била включена в училищната програма на Крим - нещо, което според него е оказало изключително пагубно въздействие върху децата там. "Украйна е напълно изтеглена от учебниците и всичко се превръща в "история на Русия", обяснява Охредко и продължава: "Сега враговете са Съединените щати и Украйна. И тази враждебност започва да излиза сред децата под формата на агресия."

Според него "онези деца, които са учили в училище преди шест до осем години - когато са били на между 11 и 13 години - сега се бият срещу Украйна. Гражданите на Украйна, за съжаление, се бият срещу страната си."

 

Български електронни обучения за деца вече и на украински език