Общество

Руското знаме без червения свят - новият символ на мира

Кай Катонина заявява пред изданието, че знамето трябва да е достатъчно просто, за да може всеки да го ушие или да го направи от хартия.

Руското знаме без червения свят - новият символ на мира

снимка: Kira Popova / Wikimedia Commons

В отговор на безбройните военни престъпления в Украйна, целият свят показа подкрепата си към украинския народ. В първия ден от войната в Украйна видахме протести по целия свят. Седмици по-късно хиляди хора продължават да излизат по улиците, за да искат руските войски да напуснат украинската територия и да сложат край на войната.

Най-яркото доказателство в подкрепа на това твърдение е големият отзвук на съпричастност от хората в Русия към случващото се в Украйна. Мнозина противници на войната използват флага в бяло и синьо като символ на мира. Дълбоката пропаст между Русия и Украйна изглежда все по-зловещо, но на нейния фон мнозина руснаци избират да се дистанцират от пагубните действия на своя политически лидер.  Руският разследващ сайт "Медуза"  разказва историята на създаването на това знаме и какво олицетворява.

Кай Катонина е 31-годишна рускиня и е сред хората, които смело заявяват позицията си относно войната в Украйна. Младата жена е част от протестите в Берлин срещу войната. Първоначално тя излиза с плакат "Не на войната", но по-късно си дава сметка, че руснаците имат нужда от свой антивоенен символ, който да ги обединява, както и да ги отличава по света.

Пред изданието споделя за изненаданите реакции на журналистите в Берлин, че има руснаци на протестите там.

"Те бяха изненадани, въпреки че цялото рускоезично население на Берлин беше в тази тълпа - включително белоруси и много руснаци. Беше ясно, че трябва да се отличим като руснаци срещу войната, а не просто като други хора. Имаше широк консенсус, че имаме нужда от някакъв символ", разказва тя.

Всичко започва на 28 февруари, когато Кай публикува своята алтернативна версия на руското знаме във Facebook - знаме в бяло-синьо-бяло „без червената, кървава ивица“. Символът бързо се разпространява в социалните мрежи.

 

Оказа се, че други руснаци, както в Русия, така и в чужбина, са мислили върху подобни концепции. Ден преди Кай да публикува техния дизайн на знаменто, арт мениджър и PR специалист, който живее в Русия, предлага бяло-синьо-бяло знаме в акаунта си в Twitter.

Още през 2019 г., след като се захванах с дизайна и хералдиката, осъзнах, че руското знаме нарушава принципите на вексилологията и реших, че имаме нужда от ново“, споделя потребителят от Twitter пред „Медуза“. „Ходя на улични протести от 2010 г. и дори тогава бях убеден, че на руските протестиращи им липсва общ, обединяващ символ. Сегашното знаме, се използва както от Кремъл, така и от опозицията и след многобройни войни, спортни скандали и множество други неприятни събития, то загуби своята достоверност. А бялата лента (символ на протестите в Русия през 2011-2012 г.) е отдавна забравена. Така че нов символ, струва ми се, беше наистина необходим.”

Впоследствие той измисля концепцията за бяло-синьо-бяло знаме, което изразява противопоставянето на решенията на Путин. Публикува я в Twitter. Скоро  се натъква на публикацията на Кай и установява, че и активисти в други градове вече са започнали да използват точно същото знаме.

 

Има още...


Не е имало никакви спорове за това кой наистина е създал знамето - и Кай, и той са съгласни, че знамето е „съвместно творение на хората“. „Форма на колективен протест. Направено от различни хора, всички независими един от друг. [...]Общо вдъхновение. И това е ключът към успеха“, казва Кай, преди да отбележи, че нито те, нито той имат общо със самия уебсайт за знамето, който съдържа неговото описание на множество различни езици.

"Няма значение кой е авторът. Уверен съм, че всички измислихме знамето едновременно. Просто е невероятно колко от нас имаха същата идея със същата обосновка", коментира мъжът.

Предложението за ново знаме идва с аргументация. Новият флаг прави умела препратка към знамето на Велики Новгород - градът, известен като "люлката на руската демокрация". Флагът съдържа препратки към белоруското бяло-червено-бяло протестно знаме, както и към небето и снега. Новгород е историческият център на Северна Русия. Символиката с него  отхвърля посегателството върху историческите територии на Киевска Рус и върху всякакви претенции към независими територии, които преди това са били част от Руската империя.

"Това е символична почит към Новгородската република, която е поставила началото на децентрализирана публична администрация. Трето, това е отхвърляне на царската, автократична държава и на авторитаризма и военната експанзия", обяснява потребителят.

Друга идеологическа характеристика, цитирана от посланиците на знамето, е способността да се „възпроизвежда при всякакви условия“.

Кай Катонина заявява пред изданието, че изискването е знамето да е достатъчно просто, за да може всеки да го ушие или да го направи от хартия. Затова и няма един официален нюанс на синьото, който да се използва. „Хората го правят по целия свят, независимо един от друг. Опитът да се настоява за една версия би бил невъзможен“, споделя Кай.

То е символът, заживял собствен живот, като мнозина го наричат ​​знамето на „красивата Русия на бъдещето“. В този дух - от началото на март 2022 г. хората развяват знамето на протестите като нов символ на мира. Протестиращи са били забелязани с него на протести в Тбилиси, Краков, Торонто, Вилнюс и Кипър.

„Защо е важен новият символ? Защото освобождава руснаците от връзките им с Кремъл. Показвайки това знаме, ние – руснаците – можем да кажем не на войната, не на диктатурата и не на цензурата. Това не е символ на държава, това е символ на хората, които се обединяват", пише в уебсайта на Форума, който организира антивоенен митинг на площад Борис Немцов във Вилнюс.

Популярни личности от Русия създадоха платформа за дарения за Украйна