Общество

С маска на сцената - скандалът в Музикалния театър

Пореден абсурд у нас

С маска на сцената - скандалът в Музикалния театър

Кадър от представлението, в което балетистът носи маска. Снимка: NOVA

Артистите в Националния музикален театър могат да носят предпазни медицински маски само когато те не нарушават общата визия на спектакъла. Това заяви директорът на театъра Марияна Арсенова тази сутрин в ефира на NOVA, където стана ясно, че балетистът Станислав Стефанов очаква наказание заради „дързостта“ си да помисли за себе си и другите и да сложи маска. Според Станислав това е отговорност към него самия, семейството му, обществото и колегите.

Впрочем такива са и изискванията за провеждане на събития в затворени пространства, описани в заповедите на здравния министър – всички присъстващи трябва да носят маски. Всички, но не и хората на изкуството, ако маските не съвпадат с нечия естетическа визия.

Станислав разказва, че въпросът за маските на сцената не се повдига за първи път. След края на извънредното положение се заговорило за нуждата от тях, а заради зачестилите случаи напоследък темата също е на дневен ред, но се слагат само в конкретни сцени.

 „Откриването на самия концерт – за нас, балета, беше валс. Режисьорското виждане беше мъжете да бъдат с черни маски, жените – с бели, които ни бяха предоставени от театъра. На наш въпрос трябва ли да ги махнем, те казаха, че няма нужда да бъдем с маски за останалите танцови номера“, казва Станислав.

„Вече беше ясно, че заболелите от Covid-19 колеги ден след ден се увеличават. До генерална репетиция всички бяхме с маски. Генералната репетиция значи спектакъл без публика. Ние всички бяхме с костюми и необходимия реквизит. Докато не дойде момента за спектакъл. Зад кулисите изведнъж забелязах, че всички бяха без маски“, допълва артистът.

След спектакъла е принуден да даде писмени обяснения защо е сложил маска. Причината – маски можело да се носят само когато отиват на костюмите. Тоест те се възприемат като аксесоар към реквизита, а не като медицинско изделие, с което хората да се предпазват от пандемията. От театъра

Продължава на следващата страница...


заявяват, че имат грижата да направят маски, които не се различават от костюмите по художествена визия. Но очевидно добрите намерения са все още на етап „идея“, докато вирусът продължава да се разпространява. Междувременно директората „учтиво“ припомни, че балетистът има право да излезе в платен или неплатен отпуск.

 „По време на представление, чието действие исторически е свързано с началото на миналото столетие, въпросният господин е излязъл с бяла медицинска маска, което на първо четене е предизвикало смут в публиката“, твърди директорката на Музикалния театър.

Според балетистът обаче публиката няма от какво да се притеснява – за нея театърът е едно от най-безопосните места в момента. „Спазва се изключителна дисциплина и ред - на влизане, на излизане. Но в същото време за артиста не се повдига изобщо въпросът как ще се предпазваме ние“, споделя Станислав.

Същият въпрос зададоха и близо 400 души, работещи в театри и опери. По-рано този месец те подписаха петиция с молба да бъдат затворени и оперните театри заради пандемията. Инициативата е в памет на тенора Камен Чанев, който почина на 26 ноември от Covid-19. Смъртен случай на диагностициран с коронавирус има и в Националния музикален театър. Затова в петицията артистите призовават да бъдат включени в списъка на приоритетно ваксиниране, заедно с лекарите, учителите и полицаите. Защото някои хора вероятно могат без изкуство, но изкуството без хора – не.

 

V-Day, или стартът на ваксинирането във Великобритания