Общество

Салман Рушди се обяви срещу пренаписването на книгите за Джеймс Бонд

Британският писател Салман Рушди нарече "комични" опитите да се редактират книгите на Иън Флеминг (1908-1964) и Роалд Дал (1916-1990) в духа на политическата коректност

Салман Рушди се обяви срещу пренаписването на книгите за Джеймс Бонд

Photo by Michael M. Santiago/Getty Images

Британският писател Салман Рушди нарече "комични" опитите да се редактират книгите на Иън Флеминг (1908-1964) и Роалд Дал (1916-1990) в духа на политическата коректност, пише в. "Дейли телеграф". „Идеята, че Джеймс Бонд може да е политически коректен, е почти смешна. Мисля, че трябва да се противопоставим“, каза Салман Рушди във видеообръщение, в което прие наградата Freedom to Publish на Британските книжни награди в Лондон. Той се възстановява в дома си в Ню Йорк от наранявания, получени при нападение с нож миналото лято.

„Книгите, написани в своето време, трябва да се приемат като част от него, ако ви е трудно да ги приемете, не ги четете“, допълни писателят. „Разбира се, има части от света, където цензурата е широко разпространена от дълго време: Русия, Китай и до известна степен Индия. Но в западните страни доскоро имаше доста голяма свобода в публикуването. Сега, седейки тук, в Съединените щати, трябва да наблюдавам изключителна атака срещу библиотеките и детските книги в училищата, атака срещу самата идея за библиотеките. Това е доста притеснително и трябва да сме много наясно и да се борим с всички сили – каза писателят в словото си.

По-рано в романите на популярния британски писател Пелам Гренвил Уудхаус пасажи с расова терминология бяха премахнати или променени, а някои описания на външния вид на героя, които биха могли да се считат за обидни, изчезнаха от книгите на Роалд Дал. Ian Fleming Publications, която притежава правата върху романите за Джеймс Бонд, редактира произведенията, за да премахне "обидните" расови определения.

„Никога в живота ми свободата на словото и мнението в западните страни не е била толкова застрашена, както в тези времена“, подчертава писателят.

Салман Рушди е носител на множество литературни награди, включително Букър през 1981 г. През 2007 г. британската кралица Елизабет II го удостои с рицарско звание, което също предизвика вълна от недоволство в ислямския свят. През 1989 г. върховният лидер на Иран аятолах Хомейни издава фетва (религиозна забрана), призоваваща Рушди да бъде умъртвен за богохулство. Повод за присъдата беше романът на писателя „Сатанинските стихове“, в който много мюсюлмани видяха обида към пророка Мохамед.