Общество

Сергей Магнитски умира в затвора, а името му се превръща в закон

Кой е Сергей Магнитски и какво е неговото наследство?

Сергей Магнитски умира в затвора, а името му се превръща в закон

Барак Обама подписва закона през 2012 г. 
Снимка: Alex Wong/Getty Images

Магнитски – едно име, което само за два дни се превърна в най-обсъжданата тема в България. Говорим за закона "Магнитски", за санкциите, наложени на български граждани за корупция и за нарушени права. Още при своята поява законът е широко обсъждан в цял свят. Той разрешава някои от санкциите, наложени от САЩ на руски компании и лица. Подписан е през 2012 г. от американския президент Барак Обама.

В момента се прилага срещу руски компании и граждани и  военните в Мианмар, както и като инструмент за санкции срещу Китай и Саудитска Арабия. През 2016 г., като част от по-широк законопроект, Конгресът на САЩ прие глобална версия на закона "Магнитски", която упълномощава президента да налага санкции за по-широк кръг нарушения.

Така законът имаше отношение в разследването за руската намеса в президентските избори в САЩ, при които бе избран Доналд Тръмп. Свързва се и с двадесетте саудитци, заподозрени в участие в убийството на журналиста Джамал Кашоги през 2018 г. в Истанбул.

А сега вече се свързва силно и с България, което е "срам за целия Европейски съюз", както отбеляза Politico.

Целта на американското правителство е да санкционира представители на чуждестранни правителства, замесени в нарушения на човешките права навсякъде по света. Философията на закона е водена от разбирането за взаимовръзката между нарушение на човешките права и корупция.

Кой е самият Магнитски, чието име се превърна в име на закон?

Сергей Магнитски е руски данъчен адвокат, който се опитва да разобличи корупция в особено големи размери (над 230 милиона долара), в която са замесени високопоставени руски данъчни чиновници. Докато работи за международната инвестиционна компания Hermitage Capital Management, той разкрива данъчна измама, чрез която руски държавни служители на практика са откраднали бизнеса на един от неговите клиенти – американския финансист с британски паспорт Уилям Браудър.

Твърди се, че става дума за кражба на данъчна отстъпка от 230 млн. долара, която Hermitage Capital Management е платил на руското правителство. След подаването на сигнал до властите адвокатът е арестуван през 2008 г. Задържан е по обвинение в укриване на данъци.

Юристът прекарва почти една година в следствения арест "Матроска тишина" в Москва. През лятото на 2009 г. се разболява. На 16 ноември е преместен в критично състояние в затвор, в който има операционна, но не е опериран. Опозиционните руски медии твърдят, че е прекарал последните часове от живота си в единична килия с белезници.

А малко преди смъртта си е бил пребит с гумен маркуч.

Сергей Магнитски умира едва 37-годишен. Според официалната версия причината за неговата смърт е сърдечна недостатъчност, но близките му се съмняват в това, а през 2019 г. Европейският съд по правата на човека осъди Русия за множество нарушения на човешките права във връзка със смъртта на юриста. Така се наложи държавата да плати 34 000 евро обезщетение на близките на Магнитски.

Американският бизнесмен Бил Браудър, за когото работи Сергей Магнитски, запознава със случая сенаторите Бенджамин Кардин и Джон Маккейн, които предлагат законодателство, целящо да накаже виновните. С приемането на закона се забранява на 18 руски граждани, замесени в случая, да влизат в Съединените щати и да ползват банковата система на страната.

Списъците от "насилници срещу човешките права, клептократи и корупционери", чието публикуване започва през 2017 г., включват правителствени функционери и бизнесмени от Гамбия, Никарагуа, Конго, Пакистан, Доминиканската република, Мианмар, Судан, Гватемала, Узбекистан, Сърбия, Китай, Ирак, Ливан, Камбоджа, Киргизстан, Либерия, Саудитска Арабия.

През 2018 година за първи под ударите на закона "Магнитски" попадат официални лица от държава съюзник на САЩ в НАТО – министрите на правосъдието и на вътрешните работи на Турция. 

Преди броени дни санкционираните граждани на Европейския съюз бяха само двама.

Това са бившият кмет на Вентспилс, Латвия, и словашки олигарх, поръчал убийство на журналист. След 2 юни обаче България твърдо оглавява европейската класация по брой засегнати от санкциите по закона "Магнитски", отстъпвайки в световен план само на Русия, Китай, Ирак, Саудитска Арабия, Мианмар и Никарагуа.

 

Акцията на САЩ е срам за Европейския съюз, пише "Политико"