Общество

Ще поеме ли Германия по пътя на Сингапур и Южна Корея?

Коя мярка за борба с коронавируса ще се окаже печеливша?

Ще поеме ли Германия по пътя на Сингапур и Южна Корея?

Снимка: Nikkei Asian Review

Докато Европа се опитва да възприеме стратегията на социално дистанциране, три азиатски страни използват цифрово проследяване за борба с новия коронавирус и определено имат успех. За разлика от драконовските мерки, които Китай предприе в борбата си с коронавируса – а именно затварянето на цялата провинция Хубей в края на януари, която се оказа и епицентър на епидемията, Южна Корея, Сингапур и Тайван са трите страни, на които не се наложи да стигнат до крайности.

В Европа като че ли единствено Германия е готова да възприеме мерките на Южна Корея, Сингапур и Тайван, като е в процес на обсъждане дали и доколко поверителността на личните данни трябва да бъде защитавана на фона на пандемия.

Здравният министър на Германия – Йенс Шпан, споделя пред Die Zeit наблюденията си за наложените мерки в някои азиатски страни: "Видяхме как Южна Корея, демократична страна, успя да се пребори с вируса, използвайки данни от мобилни телефони". Тези данни помагат на властите там бързо да проследят хората, които са влезли в контакт със заразени лица и по този начин да ограничат потенциалните разпространители, като ги поставят под карантина.

В интервю за DW обаче Кристоф Щайн, говорител на комисаря по защита на данните Келбер, се изказа срещу стратегията, предложена от кабинета на Меркел: "Не трябва да оставяме страхът да ни заслепи за важността на защитата на данните". Според него целият дебат е ненужен, защото няма начин чрез тези данни да се локализират огнищата на вируса. 

Според Върнън Лий, ръководител на дирекцията по заразни болести в Министерството на здравеопазването и асоцииран професор по обществено здраве в Националния университет в Сингапур, мерките на Южна Корея, Сингапур и Тайван за проследяване на контактните хора със заразени, са доказано успешни. "Тези мерки показват, че е възможно да се ограничи и смекчи разпространението на вируса в рамките на около четири седмици", твърди той.

Изглежда, че добрият опит на азиатските държави е на път да бъде възприет и от Германия въпреки преобладаващия скептицизъм на някои политически фракции. Освен това редица изследователски институти в цяла Европа работят извънредно, за да намерят дигитален инструмент, който би могъл да помогне за преодоляване на приливите на новия коронавирус.

Коронавирусът е бедствие за феминизма