Общество

Щастието живее на север – показва световен доклад

Ежегоден доклад класира държавите, в които хората живеят най-щастливо

Щастието живее на север – показва световен доклад

снимка: Baptiste Valthier / pexels.com

Излезе ежегодният доклад на ООН за това кои са най-щастливите държави, съобщaва CNN. Големи изненади няма, защото поредна година в топ 10 са страните от Скандинавския полуостров. Всяка година на база на фактори като ниво на БВП, очаквания, социална подкрепа, свобода и ниво на корупция международната агенция прави класация на страните според качеството на живот на хората и усещането им за щастлив живот.

За четвърта поредна година Финландия е най-щастливата държава на земното кълбо. Следват Исландия, Дания, Швейцария и Холандия. България през 2020 г. се е изкачила от 96-а позиция на 88-а, което българите едва ли са усетили през изминалите 12 месеца. 

В десетката влизат още Швеция, Германия, Норвегия, Нова Зеландия и Австрия. Докато САЩ са се изкачили от 18-о на 14-о място, то Великобритания е паднала от 13-о на 18-о и вероятно това ще даде повод за ехидно задоволство на противниците на Брекзит.

Един от авторите на изследването проф. Джефри Саш, директор на Центъра за устойчиво развитие към Колумбийския университет, коментира: „Спешно трябва да се поучим от Covid-19. Пандемията ни напомня, че глобалните заплахи изискват да си сътрудничим, както на държавно, така и на глобално ниво”.

Има още...


Голям скок в класацията, която се прави на базата на проучване на ”Галъп” в 149 държави по света, имат няколко страни. Една от тях е Германия, която се издига от 17-о до 7-о място. Още по-впечатляващо е движението по скалата на Хърватия, която в миналогодишната класация беше на 79-а позиция, докато през 2020 г. се е изкачила до 23-та. 

Последното място отново е за Афганистан, а преди това се нареждат Зимбабве, Руанда и Ботсвана – страни с политически проблеми и военните конфликти. 

Авторите на изследването споделят, че не е изненадващо, че за пореден път шампион е Финландия, защото северната страна винаги е ценяла високо взаимното доверие. Доверието е разпознавано като един от основните фактори, които предпазват хората по време на пандемия, както и сигурност и вяра в институциите. По тези критерии, със съжаление можем да отбележим, че имаме да учим много.

Моето предишно проучване показа, че щастливите работници са с 13% по-продуктивни”, коментира проф. Жан-Емануел де Ньов, директор на изследователския център за благополучие към Оксфорд. Той добавя: „Тези данни доказват, че щастието не е предизвикано от заплащането, а социалните връзки и чувството за принадлежност са много по-важни”.

Всички изводи ни показват едно бъдеще, в което ще трябва да намерим баланса в работата между офиса и дома и да се справим с новия начин как функционират социалните връзки. 

 

"Сису" – още една тайна на скандинавците за щастлив живот