Общество

Ще изчезнат ли книгите?

Противно на широко разпространените твърдения хората продължават да обичат старомодните печатни издания. Има защо – книгата е прекрасен подарък. Интелигентните хора обичат да имат в дома си библиотека.

Ще изчезнат ли книгите?

Като всеки отчаяно влюбен в книгите, фанатичен читател, аз се вълнувам силно от въпроса какво бъдеще очаква литературата. Дали наистина хората отвикват да четат, заливани от видеоинформация, гледащи денонощно Ютюб? Дали свободното споделяне в интернет на съдържание, често със съмнително качество, ще доведе дотам писателите да станат повече от читателите? Дали намаляващият брой книжарници и големият бум на електронни книги ще доведе до смъртта на хартиените носители?

Затова нямаше как да подмина този интересен текст в списание “Икономист” за бъдещето на книгите. И трябва да призная, че съм съгласна с много от споделените от авторите аргументи, като същевременно открих нови за мен факти и размишления, които също ме обнадеждават. Ето какво разказва списанието.

Разгледани в десетгодишна перспектива, между 2009 и 2018 година, продажбите на електронни книги непрекъснато нарастват, но единствено в САЩ и Великобритания те реално ще надминат броя на продадените “аналогови” книги. Противно на широко разпространените твърдения хората продължават да обичат старомодните печатни издания. Има защо – книгата е прекрасен подарък. Интелигентните хора обичат да имат в дома си библиотека. За родителите да накарат детето си да чете истинска книга е начин да го откъснат от екрана на компютъра, да му дадат реална алтернатива на дигиталния свят, в който то расте. И така се отглежда още едно поколение, свикнало да чете и да обича книгите на хартия.[[more]]Същевременно продажбите на електронни четци спадат драматично в последните години. В крайна сметка всеки друг екран върши същата работа. Разбира се, електронните книги имат своите неоспорими достойнства. За първи път в историята на книгоиздаването не само писателят може да изпрати посланието си към читателя, но да получи и обратна връзка. Да не говорим, че уголемяването на шрифтовете е огромно предимство за възрастните читатели. А електронните справочници правят много лесно откриването на подобни книги или на произведения на същия автор – така продажбите му се покачват значително.

Онова, което само книжарницата може да ни даде, е пълното откъсване от стресиращото ежедневие, чудесните мигове на ровене по рафтовете и произволно зачитане в страниците на книгите. Да, електронните бази данни са чудесни за намиране на класации и бестселъри, но така се губи напълно удоволствието да си открием някоя отдавна издадена, не особено популярна книга, забутана на някой рафт и написана точно като за нас. Кой не е намирал такива?

В крайна сметка книгите никога няма да изчезнат. От векове насам и занапред, те ще останат най-солидният фундамент на човешката култура. А за нас, читателите – най-голямото удоволствие.