Общество

Славна ветеранка и тийнейджър носят българския флаг в Токио

Време за Олимпиада

Славна ветеранка и тийнейджър носят българския флаг в Токио

Мария Гроздева, Атина, 2004 година

снимка: Martin Rose/Bongarts/Getty Images

Когато през 1992 г. Мария Гроздева печели първия от общо петте си олимпийски медала, голяма част от спортистите, които ще представят България на Игрите в Токио, не са били родени. Сред тях е плувецът Йосиф Миладинов, появил се на бял свят чак през 2003-а. Утре (23 юли) двамата трябва да са знаменосци на страната ни по време на официалното откриване в японската столица.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Публикация, споделена от Tokyo 2020 (@tokyo2020)

За 49-годишната чаровна и вечно усмихната софиянка това ще са рекордните за българин седми Олимпийски игри. Тя вече е носила националния флаг – в Атина през 2004 г., където спечели второто си злато от най-високия спортен форум. Логично, тийнейджърът, който е по-млад и от трите деца на Мария и нейния треньор и съпруг Валери Григоров, е дебютант.

Заедно с Мария и Йосиф,…ох, тук се сещам, че Исус и Христос Маринови бяха национали по акробатика и спортна гимнастика, извинявайте за отклонението! Та, заедно с Мария и Йосиф, които, за капак, са родени на една и съща дата - 23 юни, на стадиона в Токио ще дефилират още 40 български спортисти. Преобладават жените. Те са общо 28, тоест точно две трети от атлетите ни в Токио.

Не само заради бройката, но сякаш с жените са свързани повечето надежди на България за спечелване на медали в Япония. Сред фаворитките за отличия несъмнено са “грациите” (отвратително клише, нали? да!) от художествената гимнастика, състезателката по борба Тайбе Юсеин, защо не и Мария Гроздева и съотборничката ѝ Антоанета Костадинова? Спортната стрелба е такова “животно”, че един изстрел може както да те прати на върха, така и да те засили към дъното. А защо да не вярваме и в някоя изненада, като например среброто на Мирела Демирева в скока на височина отпреди 5 г. в Рио?

Шансовете на Йосиф Миладинов също не са за отписване. Младата надежда на българското плуване ще трябва да се пребори с меко казано убийствена конкуренция, но е способен да стигне до финала на 100 м бътерфлай. Към същото, впрочем, ще се стреми и още едно българско ”торпедо” – Антъни Иванов. 22-годишният студент в САЩ има два покрити норматива и ще плува и 200 “делфин”.

Борбата и вдигането на тежести, които в продължение на десетилетия бяха сред гордостите на социалистическия ни спорт и бълваха като на конвейер шампиони и медалисти, този път ще имат общо едва петима представители при мъжете.

Последният засега носител на златен медал за България е гребкинята Румяна Нейкова – през 2008 г. в Пекин.

И така, ще стискаме палци за Мими, Йосиф и останалите, заслужили с талант, тежък труд и лишения участието си в Олимпийските игри. И дано тези игри, веднъж вече отложени с година и достатъчно осакатени заради ковид кризата, успеят да се проведат без допълнителни усложнения за отборите, домакините и организаторите!

Българските спортисти в Токио:

Бадминтон: Линда Зечири (сингъл), Габриела Стоева, Стефани Стоева (двойки).
Бокс: Стойка Кръстева (51 кг), Станимира Петрова (57 кг), Даниел Асенов (52 кг).
Борба: Миглена Селишка (50 кг), Евелина Николова (57 кг), Тайбе Юсеин (62 кг), Мими Христова (68 кг), Айк Мнатцаканян, класически стил (77 кг), Кирил Милов, класически стил (97 кг), Георги Вангелов свободен стил (57 кг).
Вдигане но тежести: Божидар Андреев (73 кг), Христо Христов (109 кг).
Гимнастика: Дейвид Хъдълстон.
Джудо: Ивелина Илиева (57 кг), Янислав Герчев (60 кг), Ивайло Иванов (81 кг).
Кану каяк: Станилия Стаменова, С1 (200 м).
Карате: Ивет Горанова (55 кг).
Лека атлетика: Ивет Лалова-Колио (100 м, 200 м), Мирела Демирева (скок на височина), Габриела Петрова (троен скок), Инна Ефтимова (100 м), Тихомир Иванов (скок на височина).
Плуване: Диана Петкова (200 м съчетано), Антъни Иванов (100 м и 200 м бътерфлай), Любомир Епитропов (200 м бруст), Йосиф Миладинов (100 м бътерфлай), Калоян Левтеров (200 м гръб).
Спортна стрелба: Мария Гроздева (25 м пистолет, 10 м въздушен пистолет), Антоанета Костадинова (25 м пистолет, 10 м въздушен пистолет).
Трап и скийт: Селин Али (трап 125).
Тенис на маса: Полина Трифонова.
Художествена гимнастика: Боряна Калейн и Катрин Тасева (индивидуално), Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Ерика Зафирова (ансамбъл)

 

Ивет Лалова и съпругът й - готови за Олимпиадата