Общество

Снимай тази храна: 10 прости правила

Потребителите в социалните мрежи се разделиха на такива, които снимат храната си, и такива, които снимат себе си.

Снимай тази храна: 10 прости правила

Отвъд модата на селфитата от доста време се задържа една друга, не по-малко любопитна мода – снимането на храна. Сякаш потребителите в социалните мрежи се разделиха на такива, които снимат храната си, и такива, които снимат себе си. Причините за това вероятно могат да запълнят една-две глави в някой учебник по психология, но честно казано сега не се интересувам от тях. Стига ми, че е забавно.

В света вече има повече хора с достъп до мобилни телефони, отколкото такива с достъп до чиста вода, така че снимането с телефон и споделянето на снимката е нещо нормално. Но наличието на камера не е гаранция за добра и интересна снимка. Малко преди да ви изключат от новините си с бутона "Не искам да виждам това" или "Unfollow this person", има няколко прости неща, които можете да направите, за да бъдат снимките ви с по-добър вид и интересни и на другите. Не се притеснявайте обаче – снимките на самата Марта Стюарт например изглеждат така. Никой не се е родил научен. Винаги спазвайте най-важното правило – да вършите всичко с удоволствие и страст, а напредъкът идва лека-полека с опита и задълбочаването на знанията. Бъдете смели! [[more]] Преди всичко трябва да знаете, че, макар камерите на смартфоните да не могат да се сравнят с възможностите на една рефлексно-дигитална камера, те съдържат голям потенциал за снимане на хубави кадри, които могат да са не по-малко въздействащи от една перфектна професионална фотография. Правилата на светлината и композицията са валидни за всички камери. Айфон фотографията се развива много бързо и вече има фотографи, които снимат само по този начин. Има и много кулинарни блогъри, които се фокусират в този вид снимане.

Освен това приложенията са в развитие и дават едно рамо на технологията. Инстаграм например, освен филтри, вече предлага и много приличен комплект инструменти за обработка на кадъра (контраст, наситеност, експониране). Препоръчително е да използвате първо тях, за да подобрите снимката си, и после да сложите филтъра, който ви харесва. Аз лично обаче използвам инстаграм по-скоро като платформа за споделяне. Обработвам кадрите си с VSCOcam, също безплатно приложение, което предлага повече възможности и доста по-приятни филтри според мен. Ако безплатното не ви удовлетворява, хубаво приложение е Afterlight (0.89 евро) например. Но преди да обработите снимката си с избраното приложение, първо я направете с камерата на самия смартфон. Ето какво научих от малкия си опит досега: [[quote:0]] 1. Изберете внимателно това, към което искате да насочите вниманието, т.е. къде искате да бъде фокусът. Насочването на фокуса обикновено става лесно с докосването на избраното място върху екрана на телефона.

2. Избягвайте снимане на много силна светлина, за да не преекспонирате кадъра си и да се получат много силни сенки. Ако планирате снимка, най-подходящото време за снимане е в ранна сутрин или късен следобед, когато светлината е по-мека.

3. Снимайте винаги на естествена светлина. Най-лесно е да изберете прозорец и да застанете до него. Не загърбвайте светлината. Тя трябва да пада отстрани или зад обекта.

4. Ако импровизирате, например ако сте в ресторант или на пазара, в кафене, бар или на друго място, по-интересно би било да покажете нещо от атмосферата на мястото, отколкото да се фокусирате само върху чинията. Ако обаче ястието е толкова изключително, че искате само него, погледът отгоре е винаги добър избор. Ще придадете допълнителна динамика и живот на кадъра си, ако прибавите и прибор, чаша, ръка, хляб или салфетка.

5. В ресторант не снимайте постоянно и всяко блюдо, защото това нарушава атмосферата на масата и дразни околните. Всъщност заради този феномен вече има ресторанти, които забраняват снимане. Изберете момент, преди да седнете или веднага след това, когато можете да покажете масата, или когато започвате с аперитива, или, ако ви харесва – накрая, докато пиете кафето. Не отнемайте от момента за среща с хората и насладата от храната и не робувайте на снимането и споделянето на всяка цена.

6. Ако няма достатъчно светлина, източник на такава, например свещ, ще освети сцената и ще придаде усещане за настроението ви в момента.

7. Ако снимате улична храна, отново се придържайте по-скоро към предаване на атмосферата на мястото. Ако снимате сандвичи и бургери например, фронтален поглед е по-добрият избор. Пици, такос, кафе, сладкиши сякаш изглеждат по-добре отгоре. Експериментирайте!

8. Търсете контрастите. Цветове, текстури. Те придават повече драматичност на сцените.

9. Не снимайте всичко, което ядете, но по-важно – не споделяйте всичките си снимки, колкото и да сте изкушени. Прекаляването с всяко нещо е досадно за хората, които не споделят увлечението ви.

10. Споделяйте на точното място. Невинаги споделянето с приятелите от фейсбук е подходящото място. Обикновено разбиране, харесване и коментар се правят от хора със сходно увлечение. Например снимането на кафе или капучино отгоре, атмосферата, която създава кафето, е истинска мания в инстаграм, така че добавянето на специалния хаштаг #dailycortado ви препраща директно към точните хора.