Общество

Соц сградите, които могат да станат паметници на културата

Начин на живот

Сгради в София, построени след 1944 г., са включени в списък за получаване на статут на недвижима културна ценност (или паметник на културата), който ще бъде представен публично през този месец. Инициативата е на столичното предприятие "Софияплан" и стартира през 2020 г., като идеята е да се откроят образци на българската архитектура след Втората световна война. 

От около 100 обекта авторите са направили кратка селекция с 22, които според тях са най-важни и трябва да бъдат съхранени. След публичното представяне пред експерти и граждани Столичната община може да внесе изготвените фишове за всяка от сградите в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). Подготвени са и предложения за временни режими за опазване на всяка сграда и прилежащата ѝ среда.

Списъкът е любопитен – освен резиденция "Бояна", НДК и Ларгото (със сградите на Министерския съвет, Президентството, ЦУМ и хотел "Балкан"), в него са включени например и жилищни комплекси като "Зона Б-5", "Яворов" и "Заимов, а също и хотелите "Родина" и "Маринела" ("Витоша-Ню Отани"/ "Кемпински").

Зона Б5, София by Dimitar Karanikolov Photography

Posted by Непознатата България on Wednesday, 9 November 2016

 

"Интерпред" (първата изцяло климатизирана сграда у нас, открита през 1986 г.), сградата на Министерството на външните работи и залите "Универсиада"( завършена през 1961 г.) и "Фестивална" (завършена през 1968 г. да IX световен фестивал на младежта и студентите за солидарност, мир и дружба) също са оценени като образци на архитектурата след 1944 година. 

Министерство на външните работи и зала "Универсиада" (вляво) 
Снимка: Фейсбук/Министерство на външните работи (МВнР)

Статут на недвижима културна ценност могат да получат 192 ДГ "Лозичка" и  122 училище OУ "Николай Лилиев", известно като "Стъкленото", а в краткия списък влизат и жилищни сгради на ул. "Солунска" и на ул. "Кораб планина". 


192 ДГ "Лозичка"
снимка: Facebook 

Сред обектите е и Руски културно-информационен център на ул. "Шипка" (бившият Дом на съветската наука и култура)  и Театър "София" – най-старият и най-голям общински театър в столицата, чиято сграда е специално проектирана за театрални цели.

Предстои да видим дали тези сгради от най-новата ни архитектурна история ще получат статут на културно наследство.    

 

10 възстановени фасади, които разкриват красотата на София