Общество

София посреща Хенк Хукстра – космолог в Европейската космическа програма „Евклид“

SHAPESHIFT Festival - от 2 до 4 юни

София посреща Хенк Хукстра – космолог в Европейската космическа програма „Евклид“

Още иноватори в областта на дизайна, архитектурата и изкуството ще са част от програмата на SHAPESHIFT Festival – поредица от събития, изследващи връзката между човечеството и иновациите, и непрестанната трансформация, която прекроява света ни.

Изкуствен интелект, природосъобразна архитектура и роботика, креативно програмиране, космология, блокчейн и NFT, изкуство и активизъм - това са само някои от темите, които ще бъдат засегнати в предстоящото, трето издание на фестивала SHAPESHIFT, организиран от многократно награждаваната дигитална творческа агенция NEXT-DC.

Темата на фестивала е „Непознатото като творческа сила“, а събитията ще се проведат от 2 до 4 юни в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. Повече информация за програмата и билети за фестивала могат да бъдат намерени тук.  

В София проф. Хенк Хукстра, космолог и преподавател в университета в Лайден, Нидерландия, ще изследва връзката между творческото мислене и науката като част от лекционната програма. В работната му сесия на 3 юни участниците във фестивала ще мога да научат повече за програмата „Евклид“ на Европейската космическа агенция, която ще проучва тъмната материя и тъмната енергия в съвместна мисия със SpaceX през месец юли, непосредствено след участието на Хенк Хукстра в София. 

За събитието Мария Тодорова, основател на NEXT-DC и основен куратор на фестивала, казва: "Винаги са ме вълнували иновациите и отражението им върху всяка област от живота. От тази година разработваме серия събития на тема постоянната дигитална и технологична трансформация, случваща се толкова бързо, че ни е трудно да я проследим. SHAPESHIFT е за всичко ново – идея, технология, промяна – което дава отражение върху културата, изкуството и дизайна, върху работата и човешките взаимоотношения, активизма и социалната дейност, екологията“.

Освен проф. Хукстра участие в SHAPESHIFT Festival ще вземат професионалисти от различни сфери и краища на света, които използват дигиталното по нови, неочаквани и интригуващи начини. Сред тях са:

Александр Глас от галерията за дигитално изкуство NFT Factory, Париж, испано-нидерландският творчески тандем ONUT, които освен лекция ще имат и творчески workshop, като също така ще представят и своя социална инсталация на тема домашното насилие.

Арх. Гергана Русенова, която работи в Австралия и Германия както като архитект, така и като артист и иноватор, с лекция по темата „A Shapeshifter: Stepping Out of Definitio“. Тя е съвременен shapeshifter – архитект по образование, иноватор и строител, артист, който не може да бъде дефиниран.

Амели Дин и Ирис Купен от едно от най-известните студиа за технологичен дизайн, Bakken&Baeck.

Фестивалът се допълва от интерактивните изложби на Akihiko Taniguchi и Agoria, които ще представят свои инсталации, преплитащи изкуство и технологии, за да предизвикват възприятията на зрителите.

Посетителите ще могат да се включат и в няколко вълнуващи уъркшопа, по време на които ще могат да експериментират с нови идеи, техники и инструменти:

From zero to creative hero: enhanced creativity in AI times от ONUT, в рамките на който участниците ще отключат творческия си потенциал чрез интерактивни упражнения за генериране на нови идеи и използване на AI технологии. Аликс Мартинез и Хуан Реал (Холандия/Испания) са част от екипа на най-бързо развиващата се тех компания за колаборативна работа Miro и са мултимедийни артисти с лекция по темата „Between2waters: Human|Machine & Everything Creative in between“.

Unveiling the Unseen: A deep dive into web animations от Николай Ликоманов – творчески developer, жури на awwwards и единственият български разработчик с награда на webby awards. В неговата сесия участниците ще се запознаят с пълния процес на създаване и внедряване на уеб анимация, и начините, по които тя подобрява работата на потребителите. 

Филмовата програма на фестивала включва документални, игрални и експериментални късометражни заглавия, неизлъчвани до момента у нас, сред които Sophia, Coded Bias, CARBON – The Unauthorized Biography и The Computer Accent. 

 

Мария Тодорова от Shapeshift: Креативността на човека е винаги крачка пред AI