Общество

Шотландия срещу табуто върху менструацията

Вижте как

Шотландия срещу табуто върху менструацията

Снимка: timesofindia.com

Шотландия става първата държава в света, която ще раздава продукти за дамска лична хигиена. Новоприетият закон задължава властите да осигуряват безплатно тампони и дамски превръзки. В тоалетните на училищата, университетите и всички обществени сгради също трябва да има осигурени продукти от подобен тип.

Страната има дългогодишна политика за подпомагане на жените – още през 2018 г. правителството обяви, че ученички и студентки ще имат безплатен достъп до продуктите и инвестира над 5 милиона паунда за целта. През 2019 даде още 4 млн. паунда, за да има превръзки и тампони и в библиотеките.

Историческото решение идва след проучване на Plan International UK от пролетта. Резултатите установяват, че 30% от момичетата на възраст между 14 и 21 г. са изпитали затруднение да намерят санитарните продукти по време на локдауна във Великобритания. Жените са в цикъл средно по 2535 дни в живота си. Това означава, че в продължение на близо 7 години ние имаме нужда от превръзки, тампони, менструални чашки и т.н. 

Достъпът до превръзки и тампони е световен проблем, затова много европейски страни не облагат с данъци санитарните продукти. Миналата година Англия стартира инициатива за безплатно разпространение на тампони, а Нова Зеландия последва примера. Но докато Великобритания предприема сериозни стъпки в тази посока, за десетки държави в света менструацията все още е тема табу.

А това предизвиква много проблеми – първо е незнанието на младите момичета какво да правят с първия си цикъл, възможни са проблеми и с репродуктивното здраве, а голяма част от жените все още се срамуват да говорят за менструацията си, дори и в 21. век. И най-важното – милиони жени просто нямат пари за превръзки, използват подръчни материали, които не са подходящи, и в крайна сметка до последици за здравето им.

Отношението към най-естествения процес в женското тяло винаги е било негативно. Жените имат месечен цикъл още преди човешкият вид да еволюира напълно до Homo sapiens, но дори в древността темата е пренебрегвана и премълчавана. Някои народи дълги години отделяли неразположените жени в  къщи или палатки, наричани „червени“, сякаш са прокажени или заразно болни. В християнството и исляма пък менструиращата жена е считана за „нечиста“, нищо че благодарение на нейната „нечистота“ човечеството съществува.

 

В като Вагина, С като Скандал