Общество

"Спаси София": Столична община подменя идеята за "Зона 30"

С 30 километра в час

"Спаси София": Столична община подменя идеята за "Зона 30"

Снимка: Doris Metternich/Pixabay 

Движението в натоварения градски трафик е истинско предизвикателство не само за шофьорите на автомобили, но и за пешеходците, велосипедистите, скейтбордистите. От години се говори за най-различни начини, което да улеснят придвижването в София, но голяма част от идеите си остават на хартия. Като въвеждането на зони с ограничение на скоростта до 30 км/ч.

Особено подходящи места за въвеждане на успокоено движение се явяват кварталите с интензивно пешеходно и велосипедно движение и множество малки търговски обекти, тъй като увеличава пространствата за екологична мобилност и стимулира малкия бизнес. По-ниската скорост на колите води до намаляване на инцидентите, както и на тежестта на последствията от тях и така се постига основната цел на "Зонa 30" – да се повиши безопасността на всички участници в движението, особено най-уязвимите (децата, пешеходците и велосипедистите).  

Обещанието на екипа на Йорданка Фандъкова бе "Зона 30" да бъде въведена в центъра на София още през 2016 г.

По проекта се работеше няколко години преди обявената дата. Въпреки това трима зам.-кметове по транспорта периодично рециклираха идеята, обявявайки пред обществото, че този път наистина обещанието ще бъде изпълнено, напомнят от "Спаси София", които са изчислили, че в празно говорене и нищоправене са минали пет години – време, достатъчно да бъде ремонтиран целият център и зоната за успокоено движение да бъде въведена напълно. 

Зони с максимална скорост до 30 км/час има в почти всички европейски държави, като пионер в тази област е Германия, която ги въвежда още през 1980 г. Следва Швейцария, а първият град, който изцяло въвежда "успокоена зона" (с изключение на основните булеварди) е Грац в Австрия, направил това през 1992 г., съобщават от "Спаси София".

Само в Германия са обособени над 17 000 такива зони, а един от водещите градове е тримилионният Мюнхен, където 80% от цялата улична мрежа е част от успокоена зона. 70% пък от улиците в Холандия (с обща дължина от над 30 000 км) са в режим на Зона 30 и не е случайно, че именно в тези държави, жертвите по пътищата, както и самите инциденти, са едни от най-ниските в Европа.

Подобни зони има и в Словения, Хърватия, Сърбия, Румъния…

В момента от Столичната община се готвят да реализират проекта за въвеждане на успокоена "Зона 30" в центъра на София по напълно погрешен начин – без физически елементи и подобрения, а само чрез поставяне на знаци.

"Няма смисъл от успокоена зона, ако "проектът" ще бъде изчерпан само с това – знаците не са достатъчни и не могат да гарантират намаляване на скоростта или безопасността на пешеходците. Управляващите Столична община, начело със зам.-кмета Кристиан Кръстев, не трябва да допуснат поредната симулация на дейност, и да отчетат, че са направили Зона 30 само поставяйки знаци. Това не само ще бъде подмяна на идеята за Зона 30, но и нито ще реши проблемите,

Има още...


нито ще подобри пътната безопасност и комфорта на пешеходците и велосипедистите в центъра на София. Зона 30 не е самоцел – тя трябва да постига конкретни резултати и да доведе до чувствителни подобрения!"

Такава е реакцията на "Спаси София". От организацията изтъкват още, че и МВР ясно заявява в официалния си сайт, че "Зона 30" задължително се изпълнява заедно с инфраструктурни мерки, за да може наистина да бъде постигнато успокояване на скоростта, както и за нуждата да се отдели значително, безопасно и комфортно пространство за пешеходци и велосипедисти: 

* пътищата и прилежащите територии в зоната се проектират по начин, който да съдейства за снижение на скоростта;

* в зоната се отделя значителна територия за пешеходци и велосипедисти;

* използват се различен тип пътни покрития, за да се открояват местата за движение на различните участници в движението.

Това означава, че при кръстовищата, тротоарите трябва да са изнесени, за да се гарантира максимална видимост на пешеходците. Самите кръстовища трябва да са повдигнати на нивото на тротоара, с което се улесняват пешеходците и се намалява скоростта на колите. Необходими са уширения на тротоарите, където да се поставят нови дървета, пейки, контейнери, реклами, стойки за велосипеди... Наложителен е и цялостен ремонт на тротоарите и разширяването на онези, които са тесни и недостатъчни за пешеходния поток. Възможно е също да се помисли за паркиране, разположено на различни страни на улицата, като евтина мярка за ограничаване на скоростта в правите участъци на еднопосочни улици.

"Тротоарите в центъра на София могат да бъдат описани с две думи – разбити и тесни и именно това възпрепятства пешеходното движение. Тротоарите по централните улички са пълни с препятствия – разбити плочки, пропаднали шахти, стари колчета, множество знаци, реклами и табели, издадени стълбища и превзети от заведенията пространства. Даже младите и смелите срещат сериозни затруднения в придвижването, а какво остава за децата, възрастните или гражданите с намалена подвижност?

Затова всяка програма, целяща да направи тези улици място за съжителство между пешеходци, велосипедисти и автомобили, трябва задължително да започне с целенасочена програма за цялостен ремонт на тротоарите. Не козметични, половинчати и мърляви ремонти, които не решават трайно проблема, а качествен, естетически издържан и обмислен ремонт, който да отстрани трудностите пред пешеходците. Такава програма не изисква големи финансови средства или време за реализация, нито ще предизвика сериозни неудобства за града. Затова тя може и трябва да бъде осъществена в рамките на следващите 2 – 3 години, така че до 2023 г. да забравим за срамните и непроходими тротоари в сърцето на столицата ни", анализират от "Спаси София".

 

Букурещ ни показа какво значи "град на хора", не на коли