Общество

Спасителен пояс за морския туризъм у нас

Фалстарт на летния туристически сезон

Спасителен пояс за морския туризъм у нас

Снимка: nextvoyage/Pixabay

Летният туристически сезон у нас започна с фалстарт – официалното му откриване бе на 1 май, но хиляди българи предпочетоха да прекарат почивните дни около Великден и Гергьовден в Гърция. Дори и цената за това да са километрични опашки на границата и по един PCR тест във всяка посока. Към родното Черноморие има все по-нисък интерес и постепенното отваряне на границите за международни пътувания определено ще се отрази на морския туризъм.

От началото на месеца ресторантьори и хотелиери сигнализират за липсващи резервации, заради което отлагат отварянето си или пък отменят малкото направени уговорки, защото няма как например цял хотел да работи за една стая. Пагубното състояние на родния туризъм се отразява и на заетостта – по време на пандемията много работещи в ресторантьорската и хотелиерската сфера бяха освободени и няма изгледи отново да бъдат наети. Защото клиенти няма.

Служебният министър на туризма Стела Балтова заяви в четвъртък на пресконференция пред журналисти, че „мисията, която си поставя служебният кабинет в сектор "Туризъм", е възстановяване жизнеспособността на туристическия сектор в България и извеждане на туризма като национален приоритет“.  Приоритетите на министерството са два:

1. Подобряване политиката на регулиране на туристическия пазар и политиките за администриране на туристическите дейност при запазване здравето на гостите и на всички работещи;

2. Развитие на националната туристическа реклама и на международното сътрудничество в туризма за насърчаване на чуждестранните туристи да изберат България.

Балтова увери, че трябва да се вземат решения, като се съобразяват с чувствителния епидемиологичен период, за да може българският туристически бизнес „да се чувства в една спокойна икономическа среда, която да запази здравето на всички посетители“. За целта министерството иска България д се позиционира като „сигурна и безопасна дестинация с точна, навременна и релевантна информация за бизнеса и институциите, както и създаване на спокойна и сигурна среда за функциониране на бизнеса и активна съвместна работа с българските задгранични представителства“.

Както вече писахме, бе отчетен отлив на руски туристи по Черноморието заради шпионския скандал, в който българската прокуратура обвини Главното разузнавателно управление на Русия (ГРУ) за взривове във военни складове у нас. В резултат Русия спря полети до България на прага на туристическия сезон.

Други редовни посетители от чужбина – англичаните, вероятно също няма да почиват у нас. Според британските власти България не е безопасна страна за пътуване, затова Англия я поставя в т.н. „жълт“ списък. При връщане от страна, маркирана с жълто, британците ще се самоизолират за 5 дни, което чувствително ще затрудни пътуванията им до нашата страна. 

Ако сезонът тази година отново се провали, ще му е за трети пореден път – през 2019 г. фалира британският туроператор "Томас Кук" и изостави близо 600 000 туристи без възможност да се приберат. Това се отрази и на българския туризъм, защото туроператорът държеше над 50 процента от полетите към летищата във Варна и Бургас. През миналата година пък пандемията опропасти изцяло морския туризъм.

 

И англичаните няма да почиват у нас