Годината едва започна, а планината вече взе човешки живот. Зимната обстановка и снегът не са за подценяване и никога не е излишно отново да преговорим най-важните уроци, на които опитът е научил туристите. Ще се вслушаме в професионалистите – планинските спасители, тези, на които всички разчитат, когато стане инцидент. По-добре е да се уповаваме на тях предварително, не мислите ли?
В първите дни на 2021 г. общо 68 планински спасители са прекарали на терен повече от 58 часа. Всички виждаме до какво може да доведе подценяването на планината, така че е изключително важно да сме добре подготвени, ако сме решили да направим по-сериозни преходи през зимата.
Причините за инциденти и нещастни случаи в планината най-често са свързани с недостатъчна предварителна подготовка, неподходяща за сезона екипировка, неподходяща тактика съобразно терените и метеорологичната обстановка, подценяване на обективни фактори и психологическа бариера за вземане на адекватни решения при рязка промяна на обстановката. Такова е становището на планинските спасители от БЧК.
Професионалистите препоръчват на любителите на зимните спортове и на туристите предварително да се информират за синоптичната прогноза, да проучат състоянието на ски пистите, да носят маршрутна карта и да имат съставен план на движение.
Важно е да се информират близки и роднини преди тръгване към планината. Силно препоръчително е хората да носят дрехи в ярки цветове, изработени от ветро- и водозащитни материи.
Сред задължителните предмети са вода, фенерче, резервни дрехи, изолиращо фолио, свирка, резервни батерии, лекарства.
При изгубване в планината трябва да се подаде сигнал на тел. 112, а от БЧК напомнят да не се изключва мобилният телефон, както и да се пести заряда на батерията му.
При преходи на групи не трябва да се разкъсва групата. Желателно е да се носи храна и достатъчно напитки, както и шоколад. При лавинна опасност трябва да се носи лавинна екипировка, допълниха още от БЧК и напомниха да се спазва маркировката в планината.
От БЧК припомнят и за възможността да се сключи планинска застраховка. Подчертават като задължително и да научим основните похвати за оказване на първа помощ
Планинската спасителна служба (ПСС) има мобилно приложение за телефони, което може да се ползва при възникване на инцидент.
То е разработено и за Android и за iOS. Има две прости функции, но в случай на нужда те могат се окажат безценни. Чрез него с SMS можете да изпратите своите координати до телефона на ПСС, а освен това можете и да се свържете с дежурния спасител, за да обясните от каква помощ се нуждаете.
Евронюз: В Банско снегът и скиорите си дават среща
Деница Стефанова
Деница Стефанова е повече момиче от града, отколкото журналист, въпреки че има 7-годишен опит зад гърба си в различни медии. Преди време решава да зареже професията и да започне да участва в нещата, които допреди само е отразявала с камера и микрофон или с диктофон и фотоапарат. Днес отново захваща познатите оръдия на труда плюс клавиатурата, за да ни покаже какво е научила от другата страна, да н...