Общество

Съсипващи критики относно ваксинационния ни план

Българският модел: в Европа ни критикуват, ние си се хвалим

Съсипващи критики относно ваксинационния ни план

Снимки: ВМА

Кампаниите в целия Европейски съюз за ваксинация срещу Covid-19 текат с пълна сила, една страна от блока обаче продължава да изостава значително – България. Измъчвана от забавени доставки, скептицизъм относно препаратите и лошо управление на кризата, тя отчита най-ниския процент на брой ваксинирани в ЕС.

Към средата на месец май получилите първа доза от препарат срещу коронавирус са едва един на всеки десет души.

Така започва поредният унищожителен анализ на кампанията по ваксиниране срещу Covid-19 в България, направен от авторитетното издание Politico.

Докато повечето членове на ЕС са на път да постигнат целта на Европейската комисия да имунизират 70% от населението до лятото, България ще постигне тази цел чак през февруари 2022 г., ако не забърза темпото. Дори в страни като Румъния и Латвия, приелите първа доза на ваксина са два пъти повече в сравнение с България, отбелязва изданието. 

В същото време България е претърпяла едно от най-високите нива на смъртност в Европа през третата вълна. 

Въпреки че наскоро случаите намаляха, експертите се опасяват, че бавният темп на ваксинация означава, че краят на пандемията няма да се се случи още дълго време.

Сред факторите, които забавиха България, беше решението на правителството да заложи сериозно на ваксината на "АстраЗенека", която беше по-достъпна и по-лесна за съхранение. В резултат на това София не поръча пълния дял от препарата на "Пфайзер", до който имаше достъп по съвместната схема на ЕС за обща поръчка. "АстраЗенека" значително забави доставката на ваксини за ЕС, припомнят от Politico.

Но липсата на налични дози не е единствената спънка, която пречи на ваксинацията в България. 

Повечето европейски граждани искат да се ваксинират възможно най-скоро, но в България само 19% са заявили подобно желание, според проучване на Евробарометър, проведено по-рано тази година. 21% от българите пък са склонни да бъдат ваксинирани в рамките на 2021 г. Други 32% искат да получат доза "по-късно", докато 22% казват, че не искат никога да бъдат имунизирани срещу Covid-19.

В същото време много хора в България все още не приемат сериозно коронавируса. Повече от половината българи смятат, че вирусът е изкуствено създаден, според проучване от миналата година. Други 17% вярват, че вирусът не съществува. Критиците твърдят, че държавата не е направила много, за да мотивира хората да се ваксинират и да разсее колебанията.

Поредица от грешки в управлението, забавяне на разпространението и лошата здравна инфраструктура също осуетиха усилията на страната да използва ваксините като оръжие.

Амбулаторната помощ в страната зависи до голяма степен от общопрактикуващите лекари, които не бяха вкарани в процеса веднага. Миналия месец джипитата трябваше да се редят на опашки с часове, за да получат дози от препаратите срещу Covid-19. Миналата седмица дори се стигна до напрежение. 

В заключение Politico оставя нотка надежда, че служебният здравен министър може и да успее да изведе България малко по-напред по отношение на масовата имунизация. По никакъв начин обаче не се загатва нищо от хвалбите, които бившият министър на здравеопазването Костадин Ангелов сам дава на себе си, на НОЩ, на управлението на Covid-19 кризата като цяло.

 

Новият здравен министър промени стратегията за ваксиниране