Общество

Стартира гражданска предизборна кампания „Аз гласувам ЗА многообразието”

Реакциите на някои наши сънародници към сирийските бежанци, проявите на ксенофобски настроения и набиращите сила националистически формации ясно ни показаха, че всеки от нас вече е длъжен да има активна гражданска позиция.

Стартира гражданска предизборна кампания  „Аз гласувам ЗА многообразието”

Реакциите на някои наши сънародници към сирийските бежанци, проявите на ксенофобски настроения и набиращите сила националистически формации ясно ни показаха, че всеки от нас вече е длъжен да има активна гражданска позиция.

Както добре знаем, страната ни, за съжаление, не е точно известна със свръх толерантното си отношение към малцинствените групи и различните от "нормалното". Ето защо смятаме кампании като тази за изключително важни - за мен, за теб, за нас, за вас. За настоящето и за бъдещето на България, страната, в която живеем и раждаме деца.

„Аз гласувам за многообразието” е част от по-широка европейска инициатива „I vote for Diversity”, реализирана от голям брой европейски мрежи и граждански организации. Предвидените дейности и тяхната реализация на национално ниво могат да бъдат проследени на страницата на кампанията и на фейсбук страница  Аз гласувам ЗА многообразието.

В рамките на гражданската кампания:

Гражданските активисти за човешки права у нас и във всички европейски страни ще мобилизират в широки обществени среди подкрепа за кандидати, които се дистанцират от идеологиите на нетолерантност и дискриминация към индивидии и обществени групи заради тяхната раса, етнос, религиозна принадлежност или вяра, националност, сексуална ориентация, увреждане, пол и др. лични характеристики.

Ще се мобилизира отрицателен вот срещу речта на омразата и популистките партийни домогвания и техните носители.

Ще се наблюдават и публично оповестяват случаи на враждебна реч и дискримина-ционно поведение към такива групи от представители на политически партии и кандидати за евродепутати и ще се сезира прокуратурата за тях.

Ще се апелира пред политически  партии и излъчени от тях кандидати за Европарламента да заемт публична позиция по въпросите на равенството и недискриминацията в обществото, както в предизборния период, така и в последващата им дейност като евродепутати (ако бъдат избрани) и на национално ниво.

Ще се наблюдава доколко отворени към различията и отразяващи многообразието в обществото са изборните листи  и платформи на състезаващите се партии и кандидати, техните публични изказвания, съдържателната им достъпност.

Ще се наблюдава физическата достъпност на секциите за гласуване, както и достъпността на кампанията за хора с увреждания – информационни и агитационни материали, изборни щабове, събития и пр.

Ще бъде наличен онлайн формуляр, на който гражданите ще могат да регистрират случаи на враждебна реч към групи и индивиди в обществото, адресирана към тях поради лични техни характеристики - раса, етническа принадлежност, национална принадлежност, религиозна принадлежност или вяра, пол, сексуална ориентация, увреждания и др.

Ще бъдат информирани избирателите за негативното поведение на конкретни кандидати и ще бъдат призовавани към НЕ-подкрепа на лица, демонстриращи нетолерантност и дискриминация към тези групи и техни членове в предизборните си прояви.

След края на предизборната кампания ще бъдат обобщени  резултатите от наблюдението върху предизборното поведение на кандидатите за европейски депутати и на излъчилите ги партии, проведено в рамките на гражданската кампания. [[more]]Резултатите ще бъдат разпространени на национално и европейско ниво – чрез  национален форум през юни, чрез медии, чрез национални и европейски социални мрежи. С резултатите ще бъде запознато ръководството на новоизбрания Европейски парламент, както и ръководствата на съответните европейски партии, към които принадлежат спечелилите изборите национални партии.