Общество

Стивън Кинг против призивите за полова равнопоставеност в наградите за кино

Той е и един от членовете на Американската филмова академия

Стивън Кинг против призивите за полова равнопоставеност в наградите за кино

Entertainment Tonight

Стивън Кинг разгневи част от феновете си, след като се включи в онлайн дискусия относно номинациите за награда "Оскар" по време на панел по представянето на най-новата адаптация по негов роман на HBO – "The Outsider". Той е един от членовете на Американската филмова академия и като такъв има право да гласува за победител в три от категориите, като изборът му е взет под внимание в номинациите за най-добър филм, най-добър адаптиран сценарий и най-добър оригинален сценарий. Той никога не би взел предвид като фактор половото и етническо разнообразие, когато става дума за изкуство. "Само качеството. Струва ми се, че да се постъпи различно, би било грешно", споделя писателят в отговор на коментарите, че в тазгодишните номинации за "Оскар" не са включени повече жени и цветнокожи.

След като в понеделник бяха обявени претендентите за награда "Оскар", много от потребителите в социалните мрежи нападнаха Академията затова, че има само актьори от бялата раса в едни от най-важните категории. Единствено Ериво е представител на "различното" на тазгодишната церемония. Феновете са разочаровани, че не бяха оценени брилянтни жени режисьори (Грета Гъруик, Мариел Хелър, Лорийн Скафария и др.), както и актьори от латиноамерикански, азиатски и афроамерикански произход – Дженифър Лопес, Аукуафина, Лупита Нионго и Еди Мърфи.

Реакциите в онлайн пространството са много и разнообразни, но особено впечатление направи коментарът на Синтия Ериво, която получи две номинации за "Оскар" тази година – за най-добра актриса и за песен от филм. Тя отговори на въпроса за мястото на разнообразието не само в изкуството, но и във филмовия и телевизионен бизнес по доста интересен начин. За нея от особено значение е приобщаването в изкуството, което помага да се "промени начинът, по който хората мислят". Позиционирането на различни гласове както зад, така и пред камерата ще допринесе за по-точното "отразяване на света, в който живеем", отбеляза актрисата. 

 

Самият Кинг публикува втори туит като допълнение към изказването си, който по смисъл много се доближава до мнението на звездата от "Хариет": "Най-важното, което можем да направим като артисти и креативни хора, е да се уверим, че всички имат равен старт, независимо от пол, цвят или ориентация. В момента такива хора са слабо представени и не само в изкуствата". Може би първата реплика на Кинг е приета прекалено емоционално от по-чувствителните потребители, които считат, че в Холивуд все още има дискриминация, а авторът на романи на ужасите само е искал да каже, че номинираните са избрани по заслуги от Академията. Все пак не трябва да се игнорира и допълнението му като опит за "примирие" с обидените.

 

Вижте 7 брилятни жени режисьори, които нямат шанс за "Оскар"