Общество

Столичните кина, които се превърнаха в символ на безхаберието

Красив спомен за славната им история

Столичните кина, които се превърнаха в символ на безхаберието

кино "Възраждане". Снимка: "Спаси София"

Със сигурност сте го виждали – сгушено на бул. „Мария Луиза“, кино „Модерен театър“ се откроява като диамант на фона на останалите сгради. Фасадата му в червено с оригинални декоративни елементи в стил виенски сецесион днес е само красив спомен за славната си история. То е първото кино в България, най-старото на Балканите и едно от най-старите в Европа, като в края на 2020 бе обявено за един от 12-те най-застрашени исторически обекта на Стария континент от европейската организация за историческо наследство Europa Nostra.

Построено е през 1908 г. и разполага с места за около 400 зрители – 72 на балкона, 280 в партера и 10 ложи.  Със средства на киното дори е заснет първият български игрален филм „Българан е галант“! Сградата е проектирана и построена специално за кино, а създателят му е Карло Вакаро, богат италианец, който заживява в България през 1901 г. Той възлага задачата на арх. Димитър Начев. По времето на комунизма сградата, разбира се, е национализирана. През 1978 г. „Модерен театър“ е обявен за архитектурно-строителен художествен паметник на културата от местно значение. През 2001 г. обаче става частен, а през 2013 г. е последната прожекция там.

Статутът на сградата задължава притежателите й да запазят външния й облик, но не и предназначението, затова преди 2 години имаше идея вътре да се построят... офиси. Днес сградата пустее и е оставена на произвола на най-големите си врагове – времето и забравата. Преживява последствията от бомбардировките, смяната на два режима и смяната на собствениците, но не преживява безхаберието на Столична община.

Не е по-различна и съдбата на кино „Възраждане“, което миналата година преживя втори мистериозен пожар, резултат от запалени боклуци. Сградата също е изоставена, фасадата й се руши, а вътрешността е свърталище на скитници.  Тя е емблематична за софийската история – там се е помещавал бившия театър "Ренесанс", впоследствие кино „Възраждане“, известна е като профсъюзен дом „Георги Димитров“, а в през последните години там се намираше и друга „културна“ институция – чалга клубът „Син Сити“. Проектът е на  Никола Лазаров, един от най-изтъкнатите български архитекти на XX век, и там са гостували артисти от цяла Европа.

От „Спаси София“ подават сигнал за рушащите се сгради още през 2016 г. Днес отново повдигат въпроса за стопанисването им или по-точно за липсата на такова.

Тези две невероятни сгради тънат в разруха от две десетилетия. Още през 2016 г. изпратихме сигнал до Прокуратурата когато започна незаконно разрушаване на кино „Възраждане“, за да бъде построен 12-етажен хотел. Впоследствие, прозорците бяха изтърбушени, а „случаен клошар“ успя да подпали сградата, с което съдбата ѝ изглежда все по-ясна. Покривът вече е разрушен и водата допълнително разрушава постройката. Подобен е случаят и с кино „Модерен театър“, който повече от 15 години е оставен на саморазруха като въпреки наскоро поставеното скеле, без повишаване на статута на сградата, няма гаранция, че нейната автентичност ще бъде запазена“, посочват от „Спаси София“. Ето защо са изпратили  предложение до министъра на културата за повишаване категорията на двете кина. Надяваме се те да получат полагащият им се статут, но дотогава ни остава само да се молим да не се разрушат до основи.

 

Банята на раздора – ще се превърне ли архитектурният паметник в лаборатория?