Общество

Строителството на небостъргача „Златен век” все пак продължава

Общество

Сградата „Златен век” е единственият изцяло жилищен небостъргач в страната. Строи се в непосредствена близост до хотел "Маринела" в столичния квартал Лозенец. Според плановете той е на второ място по височина след "Скай Форт". Проектът по изграждането включва също кръгово кръстовище пред сградата. На първите две нива на сградата ще се помещават търговски център, кафе, спортни зали, басейн и др., както и собствена градина за отдих. По досегашни изчисления, това ще бъде една от най-скъпите сгради в София.

35-етажната сграда стана известна след обществен скандал през март 2019 г. Изграждането на небостъргача тогава беше спряно заради т.нар. Апартаментгейт, когато се разбра, че политици и приближени до управляващите са придобили апартаменти от собственика "Артекс" на цени, много по-ниски от пазарните. ГЕРБ се раздели с Цветан Цветанов, Цецка Цачева загуби поста си на правосъден министър, а двама зам.-министри подадоха оставки.
 

Делото срещу строителството на „Златен век” беше образувано пред ВАС по две касационни жалби, подадени от директора на дирекция „Правна“ при ДНСК и от заместник-градския прокурор на Софийска градска прокуратура. Делото имаше за цел да установи дали строежът е законен.

Административният съд в София отмени спирането на строежа на небостъргача в края на 2020 г. В решението на съда се казва, че няма каквито и да е правни основания за замразяване на сградата.

Изпълнителят на проекта „Артекс Инженеринг” изчислява загуба от 1,8 милиона, причинена от забраната.

След решението на съда преди ден, че строежът може да продължи, от Инициативен комитет "Лозенец", които са против завършване на сградата, излязоха с позиция, че решението е било очаквано. "Но това, че съдът пуска строежа, не означава, че той е законен. Заповед за спиране на строителството на база изтекло разрешение за строеж и незаконно строителство до ден днешен липсва. От тази гледна точка считаме, че интерпретации, че ВАС е определил строежа като законен като дълбоко погрешни и заблуждаващи", пише в съобщението на комитета. 

 

След "Графа" и "Славейков" идва ред и на "Шишман"...