Общество

"Студентската столица на България" посреща 8 декември в кома

Масови проверки дали студентите ще пренебрегнат локдауна

"Студентската столица на България" посреща 8 декември в кома

Велико Търново и Боровец са празни. Често наричат Банско "студентската столица на България", а тази година и там е пусто. Това никога не се е случвало около 8 декември. Студентският празник обикновено пълни хотелите, но тази година е различна. Единствено къщите за гости и вилите, които могат да се наемат от една компания, имат някакъв оборот днес, но е възможно и да получат глоби, ако не се спазват противоепидемичните мерки.

Тъй като в момента са забранени всички събирания на повече от 15 души на едно място, ако се засече нарушение на тази мярка, собственикът на обекта ще бъде санкциониран с глоба, започваща от 500 лева. Няма да бъдат пожалени и самите участници в "нелегалния купон" – от 300 до 1000 лева на човек са глобите, които грозят студентите и всички празнуващи.

Цената за наем на цяла къща обикновено е между 1000 и 1200 лв. за ден. Проверка на БНТ показа, че само в Сапарева баня има към 150 такива къщи и от тях 35 – 40% са заети за Студентския празник. Резервациите първоначално са били повече, но постоянно се отменят – не е ясно дали поради страх от санкции или поради разболяване. Масовото анулиране е започнало веднага след обявяването на настоящите мерки, което се случи на 25 ноември.

Проверка на Нова телевизия пък показа, че повечето собственици на вили и къщи за гости са готови да заобиколят правилото. Ако искате да резервирате мястото и сте повече от 15 души, ще ви се обясни, че ако има проверки, част от гостите трябва да са си по стаите, а останалите могат да са в общото помещение, за да не са всички на едно място. Така може да се заобиколи забраната, но дали на практика ще се случи – предстои да разберем. Тръгват масови проверки по туристическите обекти, които ще следят именно за това.

По този повод от бранша отново се оплакаха, че са в състояние, близко до кома. 

"Вече не говорим за подкрепа на туристическия сектор, а за спасяване. Мерките и правилата поставиха цялата индустрия на огромно изпитание."

Думите са на Д-р Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. В студиото на БНТ тя отново изрази недоволството на сектора от това, че ресторантите са затворени, а хотелите привидно имат шанс да развиват дейност, но на практика, без възможността гостите да се хранят, това почти не се случва. 

"Този модел е отвъд всякаква логика, противопоставя съмишленици и партньори и е крайно неприемлив." 

Карастоянова е категорична, че вече не говорим за подкрепа на туристическия сектор, а за спасяване.

На 26 ноември се учреди Конфедерацията на българския туристически бизнес, в чиято основа са водещите браншови организации в сектора на туризма, ресторантьорството, конгресната и събитийна дейност. Тяхната цел е да обединят сили в този най-труден за целия отрасъл период. Едно от исканията им е да се създадат мерки, достъпни през цялата 2021 година, защото засега се говори само за спасяването на ски сезона, а и всичко си остава до голяма степен само на приказки.

"Най-далечния хоризонт, който ни се предлага е края на месец март."

Дали ще оцелее браншът след март и по какъв начин ще продължи да съществува – ето важните въпроси за този многокомпонентен отрасъл. 

Утре Конфедерацията на българския туристически бизнес ще се срещне с министъра на труда и социалната политика Деница Сачева и ще представи своите искания за моментална промяна на мерките, без да се чака до 21 декември, когато се очаква локдаунът да бъде вдигнат.