Не един и двама в новогодишните си обещания казват, че ще намалят алкохола. Но още в първите седмици се връщат към чашката.
Не и в Канада. Властите въведоха системата Сухия януари, след като бяха изчислени ползите и вредите от масовата консумация на алкохол сред населението. Досега препоръчителните дози за консумация на алкохолни напитки бяха от 2011 г. и разрешаваха до 15 бири на седмица за мъжете и 10 за жените, но сега властите препоръчват да се пият само 2, а жените – само една.
Защо са тези препоръки за толкова драстично намаляване на алкохола?
Според новия наръчник за употреба на алкохол, са допустими не повече от две малки чаши вино на седмица или две малки питиета концентриран алкохол. Тези количества се определят като нисък риск от развиване на заболявания като рак, диабет и зависимости. Канадските здравни експерти коригираха нормите за консумация на алкохол като се опират на изследвания за здравните психичиските показатели на лица, които системно консумират алкохол.
За сравнение във Великобритания препоръчителните количества са до 14 питиета, равносилни на 7 нискоалкохолни бири или 9 малки чаши (125 мл ) вино. Преди беше още по-либерално: мъжете бяха съветвани да пият максимум по 21 питиета на седмица като здравните власти подчертаваха, че няма допустими норми за употреба на алкохол, които да се приемат като напълно безопасни за здравето.
Какво може да се вземе като добър пример от Канада?
Дори и британските власти се съгласяват, че има добри примери от идеята на Канада да намали препоръчителните норми за употреба на алкохол. Първото са неоспоримите факти, че колкото по-малко се пие, толкова по-здрава ще е нацията. Второто е, че все пак са поставени някакви разрешими количества алкохол и той не е напълно забранен, както е в арабския свят.
А допустимите количества са наистина драстично намалени, дори за нации, в които не се пие толкова много. Но какво, ако допустимите количества се изпият само за една вечер? Какво би било, ако човек изпие 14 питиета наведнъж, пък било то само веднъж седмично?
Тогава безопасно ли е?
Затова британските здравни експерти се съгласяват, че е нужна корекция на нормите, когато става дума за безопасност на здравето.
За качеството на консумирания алкохол вижте още...
Милла Иванова
Казвам се Милла Иванова – дългогодишен журналист със сбъдната мечта. Силната ми интуиция и усета за хората са силните ми страни и не се колебая да ги използвам, за да премина и през най-залостените врати. А английският, френският и немският са ми първи помощници, когато работя по любимите ми теми – от международните новини. Така станах и партньор на Euronews, Франция, с л...