Общество

Шведският модел: изхвърлят се стотици дози АстраЗенека, никой не ги иска

Ваксината се прилага само за хора над 65

Шведският модел: изхвърлят се стотици дози АстраЗенека, никой не ги иска

Снимка: WHO

Стотици дози от ваксината срещу Covid-19 на AстраЗенека се изхвърлят всеки ден в Стокхолм, тъй като хората отказват да бъдат имунизирани с този препарат, заяви вчера пред шведската обществена телевизия СВТ Йохан Стируд, председател на Стокхолмската медицинска асоциация. „Ако ваксините не се поставят в определен период, след като флаконите са извадени от хладилника и са отворени, те трябва да бъдат изхвърлени“.

Стируд е категоричен, че ваксиниранто трябва да продължи. Призивите обаче не са достатъчни – все повече хора отменят часовете си са ваксиниране, след като разберат, че наличният препарат е на АстраЗенека. Те нямат право да избират с коя ваксина да се имунизират, но получават предварителна информация за това какво им се е „паднало“ преди да отидат за часа си.

В моята болница бяхме планирали ваксиниране на 150 пациенти на възраст над 65 години с диабет. Имаше 20, които се отказаха преди  часа си и седем, които си тръгнаха, след като разбраха коя ваксина ще получат. Един каза: „Не искам да умра“ и си тръгна веднага “, разказва доктор Мария Тарангер пред Göteborgs Posten. За съжаление, ваксини не се изхвърлят само там – разказахме ви и за подобни случаи в Германия още през февруари. Франция пък обмисля комбинирано ваксиниране – с доза от препарата на АстраЗенека и втора доза на иРНК ваксина. Вижте повече ТУК. У нас смесването на ваксини също вече е позволено.

Агенцията за обществено здраве на Швеция и правителството подчертаха, че ползите от ваксината са много по-големи от нейните рискове. Позовават се на съветите от Световната здравна организация и Европейската агенция по лекарствата, които смятат, че страните трябва да продължат да използват ваксината на компанията АстраЗенека, защото е безопасен и ефективен начин за предотвратяване на усложнения от Covid-19.  Решението за спиране на разпространението на ваксината обаче отслаби доверието. В момента е препоръчително да се използва само при хора над 65 години в Швеция след съобщения за редки тромбози.

Съседните  Норвегия и Дания все още не използват препарата, като броят на новозаразените там е по-нисък от този в Швеция. Скандинавската държава бе обект на критики от началото на пандемията заради нейната стратегия за справяне с коронавируса. Властта реши да се довери на населението си и заложи на препоръките, а не на забраните. Страната разчита най-вече на доброволни мерки, фокусирани върху социалното дистанциране, добрата хигиена и целенасочените правила, които държат училищата, магазините до голяма степен отворени – подход, който бе приет със смесени чувства, но спести икономиката от голяма част от ударите, понесени в цяла Европа.

Стратегията й изглеждаше  успешна – както вече писахме, че смъртността там е сред най-ниските в сравнение с повечето от другите европейски страни, въпреки че така и не наложи локдаун. Данните на статистическата агенция на Европейския съюз Евростат разкриват, че Швеция е имала 7,7% повече смъртни случаи през 2020 г. в сравнение с предишните четири години. Белгия и Испания пък, които влизат от локдаун в локдаун, имат скок съответно от 16,2% и 18,1% в смъртността.  Сравнително доброто справяне с пандемията обаче е възпрепятствано от затруднения ваксинационен процес, а през април тази година случаите на новозаразени в Швеция достигнаха своя пик.

 

Европа срещу АстраЗенека: здравен или политически казус?