Общество

Световните лидери обещават да сложат край на обезлесяването до 2030 г.

Общество

Световните лидери обещават да сложат край на обезлесяването до 2030 г.

Огромни площи от Амазонската джунгла в Бразилия са изсичани за селскостопански цели

Снимка: Moriyama/Getty Images

Повече от 100 световни лидери се очаква да обещаят днес да спрат и преобърнат тенденцията на обезлесяване и влошаване на качествата на Земята до края на десетилетието – първата голяма сделка на срещата на върха на за климата в Глазгоу, съобщи BBC.

Страните, които казват, че ще подпишат обещанието – включително Канада, Бразилия, Русия, Китай, Индонезия и Демократична република Конго, САЩ и Обединеното кралство – покриват около 85% от горите в света. 

Планира се отделянето на 19 млрд. долара под формата на публични и частни фондове за инвестиции в защитата на горите. Заложеното в съвместната декларация ще обхване над 33 милиона квадратни километра гори.

 

 

Съгласно споразумението, което трябва да бъде обявено по-късно днес, 12 държави се ангажират да предоставят 12 млрд. долара в периода между 2021 и 2025 г., за да подпомогнат развиващите се страни, включително за възстановяване на земите и справяне с горските пожари. Още милиард и 700 милиона долара ще отидат за поддръжка на коренното население за запазване на горите и засилване на правата им в горските райони.   

Експертите приветстваха този ход, но предупредиха, че предишна сделка от 2014 г. „изобщо не е успяла да забави обезлесяването“ и ангажиментите трябва да бъдат изпълнени.   

26-ата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP26) в Глазгоу се разглежда като решаваща за бъдещето на планетата – хиляди политици, експерти, активисти и журналисти се събраха в най-големия шотландски град, като преговарящите  национални делегации ще работят в Глазгоу до 12 ноември – на този ден се очаква публикуването на окончателните документи на конференцията.

Мнозина обаче възприемат отсъствието от форума на Русия и Китай, водещи по емисии на парникови газове страни, като удар по шансовете да се постигне някакъв пробив на форума.

Как започна срещата...


В речта, с която откри глобалната среща за климата, британският премиер Борис Джонсън предупреди, че светът е завързан за "взривно устройство, което може да доведе до Деня на Страшния съд", предаде Асошиейтед прес.

Той сравни положението на Земята с това на Джеймс Бонд, който в една от книгите за него е привързан към бомба, която ще унищожи планетата, и той се опитва да измисли как да я обезвреди.  

"Копаем собствените си гробове", предупреди генералният секретар на ООН Антониу Гутериш. "Планетата ни се променя пред очите ни – от дълбините на океаните до планинските върхове, от топящите се ледници до неумолимите екстремни метеорологични явления."  

С огромен интерес се очакваше изказването на американския президент Джо Байдън – пред участниците в конференцията той заяви, че няма повече време за колебаене по климатичния въпрос или за спорове за това каква опасност грози планетата ни. "Глазгоу трябва да бъде началото на едно десетилетие на амбицията", каза Байдън. Преди това на публично събитие той се извини днес пред света, че предшественикът му Доналд Тръмп е оттеглил САЩ от Парижкото споразумение за климата. CNN коментира, че американският президент е под натиск да покаже ангажимент по отношение на климатичните промени.  

В първия ден на конференцията британският експерт по естествознание Дейвид Атънбъро изнесе и кратък урок на лидерите. Той обясни колко е крехка планетата и че човечеството зависи от природата.

 

Според Атънбъро действията, необходими за намаляване на емисиите на парникови газове до нива, които ще предотвратят опасно глобално затопляне, са възможни, ако държавите действат бързо и решително.

И добави, че никога на Земята не е имало същества, които да могат така умело да решават проблеми, както човека.

Протестите

Дневният ред на срещата обаче не интересува климатичните активисти, които започнаха мащабни акции по улиците на Глазгоу много преди конференцията.

Шведската екоактивистка Грета Тунберг, която пристигна в Шотландия с влак в неделя заяви, че политиците по принцип не са в състояние да се справят с проблема с изменението на климата на Земята и постигане на решителна промяна. Според нея обществото трябва да вземе мерки. Тя каза, че лидерите в Глазгоу са лицемери и използва обидни изрази по техен адрес.

 

 

Планирани са протести  под най-различна форма – от походи до стачки, от окупиране на сгради до блокиране на пътища – и активистите казват, че техните кампании на мирно гражданско неподчинение ще бъдат от съдбовно значение за изхода на срещата.  

 

Защо е толкова важна срещата за климата в Глазгоу