Най-малко 1500 медицински сестри по света са починали от коронавирус, въпреки че цифрата е почти сигурно е по-голяма, заяви лидерът на Международния съвет на медицинските сестри пред „Евронюз“. Съветът представлява над 130 национални асоциации за медицински сестри с 20 милиона души в световен мащаб.
През август броят им беше 1097, но това е само частично отчитане и не отразява истинския брой смъртни случаи. Причината – организацията е успяла да събере данни само от 44 от 195 страни в света. Анализът на Международния съвет предполага, че около 10% от случаите на коронавирус в световен мащаб са сред здравни работници.
„Фактът, че по време на тази пандемия са загинали толкова медицински сестри, колкото са починали по време на Първата световна война, е шокиращ“, коментира Хауърд Катън, главен изпълнителен директор на международната организация. „От май 2020 г. призоваваме за стандартизирано събиране на данни за инфекциите и смъртните случаи на здравните работници и фактът, че все още не се случва, е скандален.“
Катън разказа, че сестрите са ядосани от липсата на готовност и подкрепа. „Трябва да преминем от топлите думи към реални действия, защото никой от нас няма да се справи и икономиките ни няма да се възстановят, ако не оставим здравните си работници и медицински сестри да работят и да се грижат за всички нас.“
Катън допълни още, че „2020 г. е Международната година на медицинските сестри и акушерки и 200-годишнината от рождението на Флорънс Найтингейл (английска милосърдна сестра, създала първото медицинско сестринско училище, бел.ред.) и съм сигурен, че тя би била изключително натъжена и ядосана от тази липса на данни.“
Катън призова правителствата да работят заедно, за да се справят с пандемията глобално."Искрено вярвам, че глобалното никога не е било по-локално по отношение на предизвикателствата, пред които сме изправени, уроците, които трябва да научим и решенията, които търсим", каза той.
Според него получаването на лични предпазни средства през границите изисква от правителствата да работят заедно покрай митниците и контрола, а когато имаме ваксина, тя трябва да стига до всички, които се нуждаят, а не само до тези, които могат да си позволят да плащат за нея. Именно за тази цел е нужно сътрудничество между държавите.
Моята битка с Covid-19
Каролина Касабова
Каролина е момиче, което живее по ноти. Сутрин пие кафето си с мляко и музика, през деня чува мелодии в клаксоните на автомобилите, в скърцането на трамваите по релсите, в стъпките на минувачите, в ремонтите на пътищата, във вятъра, който гали клоните на дърветата. Вечер пее в дует с голямата си любов - Града. Понякога му изневерява с някой самотен плаж или достолепен планински връх, но накрая вин...