Общество

Светът протестира: Не искаме задължителни ваксини

Протести срещу ограниченията за Covid-19 имаше в Чехия, Германия, Белгия, Канада

Светът протестира: Не искаме задължителни ваксини

Протест срещу ковидмерките имаше в Белгия, Германия, Франция и Чехия
Снимка: Thierry Monasse/Getty Image

Хиляди чехи излязоха на протест в Прага срещу мерките за коронавируса в страната. Въпреки че в момента страната се намира в пика на Омикрон инфекцията, хората излязоха на демонстрация с национални флагове и слогани срещу ковид-ограниченията. Протестиращите се противопоставиха на забраната за неваксинирани да посещават ресторанти, заведения и обществени места.

Чехия, която има 10,7 млн население, регистрира 54 689 новозаболели случаи – цифра, която е сред най-високите за страната от началото на пандемията. Въпреки социалните брожения, правителството прие задължителната ваксинация срещу Covid-19 за някои професии и за гражданите над 60-годишна възраст.

Дясноцентристката коалиция на премиера Петр Фиала съкрати карантината за заболелите и контактните лица, но задължи всички работници в големите компании да се тестват за коронавирус.

Масови протести срещу ограничения имаше и в Германия и Белгия, които имат високи нива на ваксинация, но и високи нива заболеваемост от Covid-19.

В Канада също имаше масови протести. Десетки шофьори на камиони и други превозни средства блокираха столицата Отава в знак на протест срещу премиера Джъстин Трюдо и задължителната ваксина срещу Covid-19. Край парламента в продължение на дни се трупаха демонстранти в опит да спрат депутатите да влязат в сградата и да гласуват закона за задължителната имунизация, а Трюдо и семейството му напуснаха града от мерки за сигурност.

Около 90 % от международните шофьори от Канада имат ваксина, а около 79 % от населението е имунизирано срещу Covid-19. „Протестиращите представляват една незначително малка група хора и това не е представително за мнението на канадското население“, каза Джъстин Трудо миналата седмица.

Американски шофьори блокираха и границата между САЩ и Канада в знак на солидарност с канадските протестиращи. В момента е в сила изискване за международните шофьори да имат ваксина срещу Covid-19, за да могат да работят и да преминават границите. Това обаче доведе до масови бунтове на водачи и недостиг на възлови стоки.