Общество

СЗО: Национализмът при ваксините ще удължи пандемията

Защо презапасяването на отделни страни с ваксината е опасно?

СЗО: Национализмът при ваксините ще удължи пандемията

Световната здравна организация прогнозира, че евентуалният успех на ваксина срещу COVID-19 ще удължи ситуацията на световна пандемия, вместо да я облекчи. Според СЗО тревожната тенденция се дължи на факта, че богатите държави ще се стремят към презапасяване с големи количества от ваксината, която вероятно ще получи одобрение. Така страните от третия свят ще останат в риск от по-голямо разпространение на заразата. Това може да се отрази неблагоприятно дори на развитите страни. Склонността към презапасяване СЗО определя като „национализъм при ваксините“.

По този повод директорът на организацията Тедрос Гебрейесус заяви: „Трябва да се предпазим от национализма при ваксините. Споделянето на ограничени ресурси е от стратегически и глобален интерес за всяка от страните“. 

Именно желанието за справяне с пандемията доведе до предложението на СЗО богатите държави да се включат в международен съюз, целящ осигуряване на достъп до ваксините в по-бедните страни. Организацията създаде и своя програма на име COVAX Global Vaccines Facility. Тя е част от по-обширна програма, наречена „Достъп до инструменти за справяне с COVID-19“ и се води в партньорство с алианса за ваксини Gavi и Коалицията за епидемична подготвеност и иновации. COVAX е алтернатива на вече направените разработки на ваксина от страна на водещи фармацевтични компании и научни институции. Програмата се финансира със средства от развитите страни и неправителствените организации, като в основата ѝ стои равното разпределение на 2 милиарда дози от одобрената ваксина до края на 2021 г. 

Проблематична отново остава реакцията големите световни сили, които подсигуряват гражданите си с количества от ваксините, подписвайки споразумения за първите дози, макар и без ясно определена дата и доказана към днешна дата ефективност. САЩ, Великобритания, Япония и някои страни от Европейския съюз вече са похарчили десетки милиарди долари в сделки с фармацевтични компании като Johnson & Johnson, Astra Zeneca и Pfizer. За пример могат да послужат Съединените щати, които са отделили почти 11 млрд. долара. А страни като Русия и Китай влагат собствени усилия в разработването на ваксина. Затова и в Русия вече станаха факт първите ваксинации. 

Ваксините, които светът очаква да бъдат използвани, дават частичен имунитет срещу заразата и затова са определяни като жизненоважни за края на пандемията. Проблем са дългите срокове на разработки и проучвания поради необходимостта от доказателства за тяхната неоспорима безопасност. Мненията на учените по отношение на ваксината все още не са еднозначни. Според някои до края на годината ще има ваксина за спешна употреба, а други твърдят, че средството за превенция на пандемията ще достигне до нас след доста повече време.

 

Русия регистрира първата ваксина срещу COVID-19 в света