Общество

„Ти броиш“: още един начин да опазим вота на изборите

Стани застъпник!

„Ти броиш“: още един начин да опазим вота на изборите

Кадър от видеото на "Демократична България"

Всички избори у нас винаги са съпроводени с десетки сигнали към ЦИК за нарушения в изборния процес. Още един начин те да бъдат ограничени е чрез доброволци, които следят за спазване на правилата. 

Именно това е идеята на кампанията „Ти броиш“ – тя цели да предотврати опитите за измами и манипулации при броенето на гласовете на предстоящите парламентарни избори през април. Инициатор е „Демократична България“, която търси 12 000 души, колкото са изборните секции в страната, които да присъстват на броенето на бюлетините в изборния ден, да следят за тяхното честно преброяване и за коректното вписване на резултатите в протоколите.

„Застъпникът има право– и е задължително и изключително важно – да получи копие от подписания от членовете на СИК протокол с резултатите от гласуването в избирателната секция след приключване на избирателния ден в съответната секция“, подчертават организаторите.

„Обръщаме се към всеки, който иска да допринесе за това да има честни избори, независимо от партийни симпатии и антипатии – всеки може да се регистрира и ползва този инструмент. Усилието за наблюдение на вота е надпартийна задача”, заяви през декември съпредседателят на “Демократична България Христо Иванов

„Обсебването на нашата демокрация е подчинено на циничния закон: “не е важно как се гласува, важно е кой брои”. Нека заедно сменим неговото значение! Ако всички заедно гарантираме, че броенето не се превръща в подмяна, ще започнем да си връщаме страната реално. Ако приложим правилото – “ти гласуваш, ти броиш” България отново ще бъде демократична и свободна страна.”

Идеята на платформата е информацията за резултатите да бъде достъпна възможно най-скоро, още преди ЦИК да ги оповести.

Застъпник в Ти броиш” може да стане всеки пълнолетен български гражданин, без значение на коя политическа сила симпатизира.

Достатъчно е да се регистрира на сайта на националната кампания ТУК и да отдели 4 часа в края на изборния ден, за да проследи и гарантира честното преброяване на бюлетините и коректното вписване на резултатите в протоколите.

След това всеки защитник на вота трябва да получи копие от протокола на секцията, да го снима и качи в специално създаденото мобилно приложение Ти броиш". Така за секунди то стига до паралелен преброителен център, където резултатите се обработват и се публикуват в реално време на сайта на кампанията. По този начин ако има несъответствия с официалните данни, оповестени от ЦИК, те ще могат да бъдат засечени – ще има доказателства за разминаванията при броенето на вота. Такива, които не могат да бъдат подменени, анулирани или игнорирани.

 

„Те ще крадат, докато не съсипят цялата държава" – ужасяващи прилики между България и Русия