Общество

Три неща, свързани с рака на гърдата, които ми се случиха днес

НДК в розово и цял месец с мисъл за рака на гърдата

Три неща, свързани с рака на гърдата, които ми се случиха днес

Снимка: Gabriel Aguirre/Getty Images

Три неща се случиха тази сутрин. Първо прочетох, че октомври е Световен месец за борба с карцинома на млечната жлеза, а стартът на кампанията в България ще бъде отбелязан с осветяване на фасадата на НДК в розово. Можем да видим розовия дворец на културата днес в 19:30 ч., а през целия месец има възможност за безплатни профилактични прегледи в няколко болници в страната.

Очаква се по най-различни начини жените да бъдат подсещани колко е важно да посещават мамолог веднъж в годината, особено след 30-годишна възраст, а след 40 изобщо не трябва и да се замислят. Това беше и второто нещо, което се случи днес – реших да си запазя час за профилактичен преглед.

С лек срам признавам, че това ще е трети мамологичен преглед в живота ми. 

Аз съм на 33 години, прегледах се за първи път на 25 или 26, после на 30, след като бях приключила с кърменето и сега решавам да стана по-сериозна с този вид грижа.

Иска ми се да кажа, че мотивацията ми е породена от кампанията. Ето, да, тези кампании работят! "Мовембър" и мъжете с мустаци през ноември пребориха рака на простатата, а розовите лентички ще избавят човечеството от рака на гърдата. За съжаление не мога да кажа това...

Бабата на моята дъщеря се бори вече трета година с тази коварна диагноза, а аз видях отблизо как слънцето и жената стълб на цяла една фамилия помръкна, изгуби искрата, която винаги ме е вдъхновявала, някъде по коридорите на болниците между терапиите и поддържащите процедури.

Дъщеря ми я буташе в инвалидната й количка, радваше се на тюрбана, покриващ една глава, изгубила лъскавата си коса и като че ли не виждаше това, което виждах аз.

Опустошението, нанесено от болестта. Опустошение на тялото, но и на волята. Слабост. Безсилие. Болка. 

Тази нощ тя е починала в съня си. Научих го преди малко. Точно докато се чудех как да подхвана текста за Световния месец за борба с рака на гърдата така, че да не бъде поредното говорене за статистика, риск, превенция и НДК в розово. Не исках обаче да бъде и говорене за смърт, но истината е, че това се случва. Сега се случи на жената, родила и отгледала бащата на моята дъщеря. Случи се и на всички нейни близки. 

Ракът на гърдата е най-честият рак при жените. Всяка година тази диагноза се поставя при около 3 500 жени в България, а рискът от поява на карцином на млечната жлеза нараства с възрастта.

Заболеваемостта от рак на гърдата нараства в целия свят, но при смъртността се наблюдава намаление в страните, където се провежда организиран популационен скрийнинг.

В България нараства както заболеваемостта, така и смъртността.

Нарастването на смъртността е свързано преди всичко с незадоволителната ранна диагностика. Ние сме на едно от първите места в света по късно открити случаи на рак на гърдата. 

Световната статистика сочи, че 1 от 8 жени в света ще се разболее от рак на гърдата. Най-добрата превенция си остават редовните мамологични прегледи, защото при повече от 2/3 от жените с рак на гърдата ранни симптоми и знаци не се откриват.

Ежегодната профилактика на рака на гърдата за жени след 20 годишна възраст включва само самонаблюдение и палпиране веднъж месечно. Във възрастта от 20 до 39 години е необходимо жените веднъж годишно да направят преглед при специалист мамолог. След навършване на 40 години преглед при специалист и задължително мамографско изследване.

Мамографията е медицински метод за изследване на млечната жлеза, с чиято помощ най-добре се визуализира структурата на гърдата. При мамографията се използва значително ниска доза на рентгеново лъчение, което правено веднъж годишно не носи никакъв здравен риск, а ползите са неминуемо по-значителни.

Защото ракът на гърдата е лечим! Но само, ако се открие навреме...

 

Как сами да проверим за бучки на гърдата?