Общество

Трябва ли да носим маски, ако сме ваксинирани?

Важен въпрос за ваксинираните

Трябва ли да носим маски, ако сме ваксинирани?

Снимка: Pixabay

Зелените коридори у нас отново са факт, макар ваксините в някои болници да свършиха само за ден. В същото време държави като Израел и Великобритания успяха да осъществят масово ваксиниране.  И това повдига логичния въпрос дали ваксинираните трябва да продължат да спазват противоепидемичните мерки като носенето на маски и дистанцирането от други хора.

Защитени ли сме от вируса, ако имаме ваксина?

Отговорът е сложен – по-голямата част от ваксинираните ще бъдат защитени от Covid-19, болестта, причинена от вируса SARS-CoV-2. И все пак – ако се заразят по-късно, те могат да предават вируса, въпреки че няма да имат никакви симптоми.

„Сега знаем, че ваксините могат да ни защитят, но това, което не сме имали достатъчно време да разберем, е – предпазват ли от разпространение?“ казва пред The Guardian Ейвъри Аугуст, професор по имунология в университета Корнел.

Това е така, защото вирусът SARS-CoV-2 все още може да засегне дихателните пътища дори когато имунни клетки на организма предпазват цялото тяло от заболяването. За да разберем повече за процеса, трябва да уточним как точно работи ваксината:

Коронавирусната ваксина се инжектира дълбоко в тъканта. Така подтиква организма ни да образува антитела за системна борба с вируса. Някои от тези антитела отиват в различни части на тялото и така ни предпазват от тежко заболяване. Коронавирусът обикновено попада в тялото през носните ни кухини, но учените все още изследват дали тялото произвежда достатъчно антитела в носа, за да предотврати разпространението на вируса там. Междувременно вирусът ще се опита да се размножи в други части на тялото, като дихателната ни система. Антителата вероятно ще ги убият, което означава, че ваксиниран човек вероятно няма да развие симптоми дори ако вирусът се размножава в носа му. Така могат да носят достатъчно от него, че да заразят другите, ако например кихнат или се прозяват близо до тях. Ето защо медиците съветват всички да продължават да носят маски.

Кога ще спрем да носим маски?

Специалистите смятат, че ще се налага да ги носим и в близкото бъдеще. Затова е важно да свикнем с тях, както например хората в държави като Япония, където има култура на носенето им много преди Covid-19.

Учените все още не знаят как ваксините могат да предпазят от асимптоматично предаване на SARS-CoV-2, както вече уточнихме. Има обещаващи признаци, но изследванията все още продължават. Изследователите също не знаят и колко дълъг е имунитетът, който получаваме от ваксината. Еволюционните промени във вируса и появата на нови щамове влияят върху ефективността. Установено е например, че ефектът от ваксината с една доза на Johnson & Johnson, която САЩ вече одобри, е значително по-малък в Южна Африка, където е разпространен щамът B1351.

Прочетете още на следващата страница...


Най-важният фактор обаче може да бъде ваксинирането на определени групи – децата например могат да разпространяват болестта, но не е предвидено да бъдат ваксинирани; други хора изпитват затруднения да се ваксинират заради здравословното си състояние, а трети искат да се ваксинират, но нямат достъп до ваксините.

Какъв е смисълът да се ваксинираме, ако ще трябва пак да спазваме мерките?

Носенето на маска и спазването на дистанция са ключови за справянето с пандемията. Ваксинирането обаче е ключът към преодоляването й – колкото по-бързо и всеобхватно е то, толкова по-скоро ще можем да се върнем към предишния си начин на живот.

Така в глобален мащаб мерките започват да се отпускат постепенно, събирането на малки групи хора вече става възможно, но остава личната отговорност да пазим другите дори да сме ваксинирани. „Надяваме се, че можем да ваксинираме на по-голямата част от населението“, отбелязва д-р Брус Й Лий, професор по здравна политика в Училището за обществено здраве на градския университет в Ню Йорк. „Тогава можем да започнем да говорим за връщане към нормалното.“

 

„Нямаш ваксина – нямаш работа“