Общество

Туризмът ни се нуждае от нас, както и ние от него!

Ще изберем ли България за почивка след кризата?

Туризмът ни се нуждае от нас, както и ние от него!

Снимка: state.gov

Ще изберем ли България за почивка след кризата? Това е главният въпрос, който си задаваме напоследък. Да, колелото трябва да започне да се върти отново и затвореният кръг, в който е попаднал браншът, категорично трябва да се премахне, за да няма масов фалит на участниците в туристическата верига, но дали цените ще спаднат, за да могат точно тези хора, изгубили работата си в този период, да отидат, макар и за кратко, на родното Черноморие или друго място из страната.

Припомняме си, че през изминалите години почивките в чужбина струваха или толкова, или по-малко отколкото тук, но и бяха с доста по-добри условия. Този факт ни кара да си задаваме въпроса дали отново можем да се доверим на българското под каквато и да е форма и дали както ние проявим разбиране към кризата в туристическия бранш, така и той ще прояви към нас.

"Призовавам да се избере България и българското Черноморие, както и всички останали красиви кътчета на нашата страна, и благодаря на всеки един, който ще го направи. Това ще помогне изключително много на нашия сектор", обяви министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя призна, че тази година туризмът в страната ни ще разчита основно на нас, хората, живеещи в нея, поради евентуалното бавно възстановяване на полетите и притокът от чужди туристи. Предложения относно цените също бяха направени: "Анализираме всеки конкретен плаж за това къде е възможно да има безплатни чадъри и шезлонги и къде да са на символични цени". Ако това се случи по план, то би трябвало да има "мераклии" за почивка в родните условия, но ако тези "символични цени" са същите както през изминалите години, това надали би се случило.

Миналата година на плажовете на Балчик чадър и два шезлонга струваха 27 лв, а според Министерството на туризма спадът през 2019 г. на почиващите по родните плажове е между 5 и 8%, като България все по-трудно се конкурира с цените на плажните услуги в съседните ни държави. На Слънчев бряг пък два чадъра и шезлонг ни струваха 30 лв. Така изпратихме един турболентен туристически сезон според оценката на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. На фона на съседните държави, които реализираха значителен ръст, България записа сериозен спад, и то от ключовите европейски пазари. Според почиващи това е не заради лош маркетинг, а заради лошо качество.

Тази година обаче нещата се промениха коренно. Пандемията накара светът да направи няколко крачки назад и най-вече да се "рестартира". В тази връзка туристическият бранш категорично трябва да предлага промени и нови идеи, с които да привлече туристи, за да може браншът да възвърне обичайните си темпове на работа. И това ще се случи, защото всеки има интерес от бързото възстановяване на индустрията. 

Трябва да се постараем дружно, защото

спадът, който браншът отчете през миналата година, със сигурност ще е по-висок през тази, от което следва, че цените наистина би трябвало да са "символични", за да може първо –  да се възстанови сезонът, който по думите на Ангелкова ще започне активно от 1 юли, и второ – да няма огромни загуби, а да има по-голям поток от хора, избрали родното пред по-евтиното и качественото в чужбина. Ние определено ценим родните дестинации, а според това, което се изписва в социалните мрежи всяка година в разгара на туристическия сезон, искаме единствено отношение, чистота и ред.

"Важно да се възвърне доверието на хората към пътуванията",

това също сподели министър Ангелкова по време на брифинг. И с общи усилия, и най-вече с компромиси и от двете страни, това ще се получи. Изисква се и ние да проявим разбиране, защото туризмът в целия Европейски съюз и в целия свят се намира в тежка и безпрецедентна криза. Първите хора, които изгубиха работата си, бяха точно тези в туристическия бранш. Важно е в момента да се подкрепим взаимно, защото туризмът ни заема 12% от БВП, а работещите в сферата са 11%. 

Няма кой друг да оправи къщичката ни, освен ние самите.

След като извънредните мерки приключат, всички ще искаме да попътуваме поне за няколко дни, а в България наистина има кътчета, които радват с огромен чар и красота. Не винаги в чужбина е по-хубаво. Защо мислим, че някой тук винаги е длъжен да ни създаде перфектната почивка, а не го направим ние самите? Да, разочаровани сме донякъде от изминалите години и случващото се в курортите например, но не е ли точно сега времето да дадем втори шанс? 

Кризата, породена от коронавируса, определено ще промени света и може би точно предразсъдъците ни ще са доста по-малко. И ако преди имахме огромни очаквания, а именно някой да ни "угажда" на претенциите по хотелите и курортите като цяло, защото: "Ето, нали избрах да почивам в България...", то сега всичко се свежда до това просто да можем да се отделим от вкъщи и да усетим атмосферата на пътя, напечения асфалт, липсата на сянка и отбиването на първата бензиностанция, която видим, за освежаваща напитка. И повярвайте, гледката на морето вероятно ще е единственото нещо, което ще искаме. Ценностите се промениха и продължават да се променят. Така от "Отивам на почивка, за да си почина качествено" минаваме на "Отивам на почивка, за да се усетя... жив".

 

Живот след кризата – Италия отваря икономиката си