Общество

Учени изобретиха маска, която тества срещу Covid-19

Трябва само да дишаме

Учени изобретиха маска, която тества срещу Covid-19

Снимка: James D. Morgan/Getty Images

По време на пандемията от Covid-19 две от нещата, които постоянно текат като информация в ефира и рапсодия от всеки говорител в града, са да носим маска (любим аксесоар в летните жеги) и да се тестваме, ако се чувстваме болни.

Екип от учени от Харвард са решили да допринесат за тенденцията да превръщаме Sci-fi филмите в реалност и са комбинирали тези 2 носещи колони на пандемичния бит.

Те са изобретили малък биосензор, който се закача на маската и може да свърши работата на цяла лаборатория.

Тези, които го носят, дишат в маската си от 15 до 30 минути, натискат бутон върху сензора и до 90 минути резултатът от теста излиза като чертичка от тест за бременност, пише Insider.

Всеки, който притежава тази диагностицираща маска, не само че пречи на вируса да се разпространи, а също така изключително бързо установява дали e носител“, заяви Питър Нгуен, изследовател в института „Вис“ към Харвард.

Технологията би могла да се използва за всеки патоген.

Сензорът е създаден на базата на минали проучвания на Джим Колинс, член на Централния факултет на института и старши автор, който е пионер в лиофилизираната (сублимационно сушене) безклетъчна технология. Лиофилизацията работи на принципа на замразяването на продукта с намаляване на налягането в околната среда, така че после  замръзнала вода в него преминава директно от твърдо в газообразно състояние.

За да създаде сензора, екипът е извлякъл и лиофилизирал молекулярната „машинария“, която клетките използват да идентифицират генетичен материал като ДНК И РНК. Тази информация действа като пръстов отпечатък за сензора, който идентифицира вируса, съобщи Луис Соенксен от института „Вис“.

Сензорът се активира с натиска на бутон, който изпуска малко количество вода, която да рехидратира лиофилизираните компоненти.

Същата технология би могла да бъде използвана за идентификацията на друг патоген като например грип. Засичането му е толкова прецизно – чак до отделните градивни части на ДНК – че може да направи разлика и между различните варианти на Covid-19.

Стига ли ви тази доза Sci-fi? Ако да – съжаляваме, но има още:

Диагностичната система би могла да бъде интегрирана директно в самата тъкан и така дори няма да ма нужда от сензор.

Соенксен казва, че технологията би могла да бъде прилагана по много начин – през военни костюми, които могат да засекат опасни химикали до лабораторно облекло, което тества за устойчиви на лекарства бактерии.

Създаването на диагностициращо устройство вътре в предпазната маска за лице би могло да елиминира много бариери пред тестването в реално време.

Учените заявиха, че тестовата чувствителност е сравнима със златните стандарти на RT-PCR тестовете и извежда резултатите относително бързо. Устройство също така не е особено скъпо. Като изключим опаковката, производството на прототипа струва 5 долара, а финалният продукт би могъл да бъде направен за дори по-малко.

Екипът все още очаква комерсиални партньори, които да им помогнат с производството на сензора, така че не очаквайте да го видите по рафтовете от утре.

 

Делта варианта: 3 таблици, които илюстрират разпространението му