Знаете ли какво е „ук”? И аз не знаех, докато не се запознах с шест енергични момичета, които вярват, че децата от малките населени места могат да променят средата, в която живеят. Да бъдат движещата сила в региона и общността, за да разкъсат порочния кръг на бедност, апатия и усещане за безпомощност. И да доведат до повече оптимизъм и вяра, че и в малките градове и села могат да се случват хубави неща. И хората да живеят в по-добър свят.
Всичко започва през 2013 година, когато група учители от програма „Заедно в час”, преподаващи в общините Ябланица и Луковит, решават да организират междуучилищни събития за своите ученици, за да ги мотивират да посещават редовно училище, да спазват определени правила в класната стая и да развиват умения като работа в екип, комуникативни умения, организираност, функционална грамотност и др. Това е и началото на програмата „Училищни чудеса”. В основата й са Йоана Славова, Александра Иванова, Иглика Атанасова, Деница Москова, Цветомира Антонова и Виолета Тасева. И както самите те споделят – в големите градове има много неща, които децата могат да правят в свободното си време, но в малките населени места не е така. И когато това се съчетае с отдалеченост, липса на редовен транспорт до по-големия град и бедност на региона, усещането за апатия и безсилие става голямо. И децата отпадат от училище, затварят се в малкото населено място, обезсърчават се и нямат мечти и цели.
Именно прекъсването на този порочен кръг си поставят за цел шестте момичета-доброволци от „Училищни чудеса”, които постепенно увличат не само децата, но и другите учители, директорите на училищата в региона, работещите в местните читалища и общини. Намират и 16 вдъхновени ментори-доброволци, които дългосрочно работят с младежите и им помагат да попаднат от среда с ниски очаквания в такава, в която хората им вярват и ги поощряват да променят селото и общността, в която живеят. За да има повече оптимизъм и надежда.
И ако в началото програмата започва като инициатива между училищата, в които са разпределени учителите, и целта е да се повишат социалните умения на децата и пропуските в обучението им, постепенно фокусът се поставя върху
Мариана Петрова
Мариана Петрова е „момиче с кауза”. Има над 15-годишен опит в неправителствения сектор, работата по социални каузи и организирането на кампании. През последните повече от 5 години подпомага организации, неформални групи и индивидуални лица, които искат да подобрят ефективността от дарителската и доброволческата си дейност. Инициатор е на „Добри дела” – www.goodee...