Общество

Учител по история се противопостави на руската пропаганда и плати за това

„За мен ще е трудно да си държа устата затворена“, казва бившият учител по история Андрей Шестаков

Учител по история се противопостави на руската пропаганда и плати за това

Снимка: Pixabay

Дни след началото на руската военна инвазия в Украйна на 24 февруари, Андрей Шестаков отваря файлове в чат група в What`sApp за учители по история като него самия. Сред файловете са десетки документи и презентации с инструкции как да се преподава история на гимназистите в Русия. За момента не е ясно кой е споделил файловете в чат групата, но много от файловете са собственост на руското министерство на образованието, съобщава Ройтерс.

Материалите съдържат ръководства за уроци, в които се казва, че руските войници, сражаващи се в Украйна, са герои, а украинските лидери имат заговор с хора, сътрудничили  си с нацистите от Втората световна война. Освен това, във файловете се твърдяло, че Западът се опитва да нагнети раздор в руското общество, заради което руснаците трябва да се държат заедно.

Шестаков прелистил файловете в един от часовете си. Преди да стане учител през януари тази година, 38-годишният мъж 16 години е бил полицай от специалните части. Но още тогава е имал нарастващи съмнения дали руските управници наистина изповядват ценностите за демокрация. Така решава да не преподава модулите на своите ученици в гимназия № 2 в миньорския град в Източен Сибир на около 6700 км източно от Москва.

Вместо това Шестаков разказал на учениците си за учебното ръководство и защо то е исторически неточно. Например, обяснил, че в материалите се твърди, че Украйна е изобретение на болшевишка комунистическа Русия, но учебниците по история обсъждат украинската история векове назад.

Учителят отива още по-далече – той дори казал, че не би посъветвал руските ученици да служат в армията и, че сам се противопоставя на войната срещу Украйна. Според него, Кремъл показва елементи на фашизъм, дори когато казва, че се бори срещу фашизма в Украйна. През следващите дни местната полиция и Федералната служба за сигурност (ФСБ)  извикали Шестаков за разпит за коментарите му в класната стая. Не му е било повдигнато обвинение. Но съдът разпорежда глоба от 35 000 рубли (около $420) за дискредитация на руските въоръжени сили.

Шестаков е напуснал работата си миналия месец, защото вярвал, че така или иначе ще бъде уволнен заради публичното си противопоставяне на войната. Учители в цяла Русия са получили едни и същи или подобни ръководства за обучение. Това твърдят двама служители на синдиката на учителите и други двама учители, пожелали анонимност. За това съобщават и в социалните мрежи. 

Инициативата показва как руската държава, която затяга хватката над основните медии, сега разширява пропагандата си за войната в Украйна и в училищата. Учителите, които не са съгласни с войната, сега се присъединяват към опозиционни активисти, към неправителствени организации и към независими журналисти като поемат натиска на целия репресивен апарат на руската държава с глоби, съдебно преследване и риск да загубят работата си. В началото на март президентът Владимир Путин подписа закон, който разглежда като престъпление разпространяването на фалшива информация за руските въоръжени сили. По силата на този закон, осъдените могатн да получат до 15 години затвор.

Министърът на образованието на Русия Сергей Кравцов каза пред парламентарната комисия през март, че неговото министерство е започнало национална акция за обсъждане на руско-украинските отношения с ученици, на фона на въпроси от деца за ситуацията в Украйна и наложените санкции на Русия.

След случая, Шестаков каза, че се е превърнал в открита опозиция за властта. Той вярва, че телефонът му се подслушва и се следи всяка информация, която стига до него, макар да няма доказателства за това. От ФСБ не са отговорили на запитване на Ройтерс за истинността на твърденията.

Шестаков обаче планира да напусне родината си, защото се страхува за живота и този на близките си. Той планира да замине за Турция, но се опасява, че властите може да му забранят и да напусне страната.

„За мен ще е трудно да си държа устата затворена“, казва бившият полицай и вече бивш учител.