Общество

Учители искат дистанционно обучение до края на пандемията

Представлява ги групата „Учители за безопасно образование"

Учители искат дистанционно обучение до края на пандемията

Снимка: iStock

Педагози от фейсбук групата  "Учители за безопасно образование" настояват за дистанционно обучение до края на пандемията. Над 4000 преподаватели са подписали отворено писмо до премиера, министъра на образованието и министъра на здравеопазването, в което е обръщат поотделно и към тримата.

„Ние, българските учители, подготвили това отворено писмо, вярваме, че днес трябва да е последният, а не поредният ден, в който изпращаме наш колега във вечния му път“, гласи началото на писмото.

„Всички пропуски се наваксват и че всичко е постижимо без едно – да върнеш погубения живот“.

Организаторите пишат още, че от началото на учебната година броят на заболелите от коронавирус се е увеличил над 7 пъти, а затварянето на училищата на пролет е предотвратило загубата на хиляди човешки животи. „Доказано е, че отворените училища са най-големият катализатор за разрастване на епидемията. Децата най-често са безсимптомни преносители на вируса, което прави предаването му от училищната среда в семейната лесно. Това създава заплаха за здравето и живота на нас учителите, нашите семейства и семействата на децата, които обучаваме.“

Учителите посочват, че няма как да бъде осигурена дистанция от учениците в час, не се носят и маски, затова преминаването към дистанционно обучение ще намали значително заболеваемостта и ще облекчи здравната система. „Няма други професионалисти, изправени пред предизвикателството и принудата да работят в тесни стаи с по 30 души, освен учителите. Доказано е, че престоят в затворено помещение, особено малко като класна стая, над 15 минути със заразен носи значителен риск от заболяване, независимо от предприетите мерки“, допълват те.

В писмото е заложена и идея за работа с деца, които не могат да останат сами вкъщи или нямат достъп до онлайн обучението. Педагозите предлагат в определени училища да бъдат оставени дежурни паралелки за децата на самотни родители и деца на родители, поставени пред крайна невъзможност да осигурят грижата за децата си вкъщи по време на електронното обучение.

 

Светът е загубил толкова медсестри заради Covid-19, колкото през Първата световна война