Общество

Кампания на УНИЦЕФ, посветена на детското участие

Всички деца в България имат възможността до 10 април да попълнят онлайн анкета на сайта.

Кампания на УНИЦЕФ, посветена на детското участие

Интересна нова информационна и социална кампания стартира УНИЦЕФ България. Тя се нарича "Моят глас е важен" и е посветена на правото на детско участие, тоест информираното и доброволно включване на децата (в това число от маргинализирани социални групи, на различна възраст и с различни способности) в процеса по взимане на решения за всички въпроси, които ги засягат пряко или косвено.

На индивидуално равнище, децата имат право да бъдат изслушвани и мненията им да бъдат отчетени, когато възрастните (родители, роднини, учители, лекари, съдии и други специалисти) взимат решения, свързани с тях. Като група, децата имат правото да им се даде възможност да оказват влияние и да дават информация във връзка с решенията, които се вземат в обществото – например в училища, местни администрации, доставчици на услуги, граждански организации или правителството.

Основният елемент на новата кампания на Детския фонд на ООН в България ще се състои в провеждането на консултация с деца от различни възрастови групи и с различен социален статус или етнически произход. Те ще имат възможността в продължение на един месец – от 10 март до 10 април – да попълнят онлайн анкета на сайта. УНИЦЕФ цели чрез нея всички заинтересовани страни като Държавната агенция за закрила на детето, Министерският съвет, Народното събрание, както и обществеността, да чуят мненията на децата по значими за тях теми от социален характер: образование, здравеопазване, социална защита, свободно време и т.н. Детските позиции и препоръки ще бъдат взети предвид при актуализирането на Националната стратегия за детето (2008-2015).[[more]]Освен онлайн анкетата, ще бъде проведено и пряко допитване до групи от деца със затруднен достъп до интернет като децата от маргинализирани общности, деца бежанци, деца с увреждания. Кампанията на УНИЦЕФ ще бъде насочена и към промяна на обществените нагласи по отношение на детското участие.

Правото на детето да бъде изслушвано е регламентирано в Конвенцията на ООН за правата на детето. Тя дава на децата уникален социален и правен статут – признавайки, че макар децата и юношите до 18-годишна възраст да нямат пълна автономност и решенията от тяхно име да се взимат от възрастните (родители или настойници), то те са носители на пълен набор от права. Това признаване възлага конкретни задължения на възрастните по отношение на децата: от тях се иска да гарантират подходяща закрила и да насърчават интересите на детето, но правейки това, те трябва в същото време да гарантират, че е осигурено време, пространство и възможности децата сами да изразяват своите мнения и те да бъдат вземани под внимание при всички решения и действия, които ги засягат.