Общество

Ухан, една година по-късно

От пазар в Ухан до целия свят

Ухан, една година по-късно

Миналогодишният декември е сред най-натоварените месеци на пазара "Хуанан" в Ухан, където се предлагат както зеленчуци и месо, така и живи животни. Хората пазаруват трескаво за предстоящите празници, а собственици на ресторанти купуват продукти за седмици напред, за да са готови за очакваните събирания за Нова година. Но те така и не се случват – на 31 декември се съобщава за четири случая на пневмония, свързани с въпросния пазар.

Властите нямат представа каква е причината, затова затварят "Хуанан". 2020 започва с 76-дневна блокада за целия град Ухан, където на хората им е забранено да излизат от домовете си, а пазарът получава прозвището „китайския Чернобил“. Тежките мерки обаче не са достатъчни – непознатата зараза бързо се разпространява в други региони на Китай, а по-късно и в целия свят. По-късно Световната здравна организация я обявява като коронавирус тип SARS-CoV-2, а болестта е наречена COVID-19. През последните 12 месеца над 1,6 милиона души са починали от нея.

Очаква се в следващите години да получим по-подробна информация за точния й произход. Все още не се знае почти нищо за първия разболял се от белодробната болест – китайските медии посочват трима различни жители на Ухан, всички свързани с пазара, но за никого няма потвърдено становище от медицински лица. Смята се, че т.н. „нулев пациент“ се е заразил от животно, най-вероятно прилеп. Екип на Световната здравна организация е изпратен в Ухан, за да проучи неясните обстоятелства около началото на вируса, но местната власт не сътрудничи. Още в началото китайските власти полагат огромни усилия да прикрият официалните данни за разпространението на заразата и това затруднява още повече справянето с нея.

На 30 декември лекарка на има Ай Фен получава лабораторните изследвания на пациент с бронхопневмония и установява находката „ТОРС коронавирус", пише „Асошиейтед Прес". Д-р Ай разбира, че заразата може да се предава от човек на човек, затова изпраща диагнозата на шефовете си, както и на свои бивши състуденти. Така информацията се разпространява в лекарските среди, но когато началникът на лекарката разбира за случилото се, той я привиква и принуждава да говори с близо 200 колеги, за да ги помоли да не споделят наученото и да не нарушават партийната политика.

Пекин се съсредоточава върху това да обвиняват други държави. Така например китайският "Народен вестник", цитиран от „Дойче веле“, написа преди няколко дни "Всички налични доказателства сочат, че коронавирусът не е тръгнал от Ухан". Според тях вирусът може и да е бил открит за първи път в този китайски град, но не е започнал там. Китайското външно министерство твърди, че вирусът е пуснат от САЩ на злополучния пазар, за да навреди на китайските граждани. Теорията им гласи, че военни са донесли вируса умишлено. Китайско изследване пък уверява, че първите регистрирани случаи са били в Индия, а не в Китай. Друга група азиатски учени смятат, че заразата е тръгнала от Италия и е стигнала при тях чрез внос на замразени храни. Световната здравна организация обаче определя теориите като "спекулативни", а останалата част от света смята, че Китай просто се опитва да прехвърли вината.

Всичко това бе далечна новина за всички нас в началото на годината – обикновено присъстваше в края на емисиите новини, а от нея се интересуваха основно хората, които имат близки в Китай. Това се промени през февруари, когато Италия даде първи две жертви на епидемията в Европа. Северна Италия веднага затвори училищата, детските градини и обществените сгради, а по-късно и заведенията и магазините. Мерките обаче не бяха недостатъчни за овладяването на заразата и от уханския пазар тя достигна до целия свят.

Днес пазарът е почти празен, макар че по данни на „Ройтерс“ в Ухан от месеци не е имало нови инфекции, предадени вътре в самия град. В продължение на 11 седмици той беше напълно откъснат от света в опит да се справи с огнището. Щандовете на първия етаж все още не работят от 1 януари насам, но на втория етаж някои магазини отново посрещат клиенти, но не продават месо, риба и зеленчуци, а… очила. "На практика това е една празна сграда", казва една от продавачките, цитирана от „Ройтерс“. Собственик на местен ресторант пък споделя, че пандемията е покосила малките бизнеси, а цените на продуктите за заведението му са се повишили пет пъти. Затова единственото, което си пожелава за следващата година, е да оцелее.

 

Коледа под карантина: как Европа ще посрещне празниците?