Общество

"В България дори лекарите не са сигурни дали ваксините са добра идея"

Нов критичен анализ от международна медия

"В България дори лекарите не са сигурни дали ваксините са добра идея"

Снимка: ВМА

Когато в началото на тази година 68-годишният Пламен Радомирски получава първата си доза ваксина срещу Covid-19 в Канада, той е шокиран, щом му казват, че ще трябва да чака два месеца за втората игла. Искайки да се увери, че е 100% защитен, Пламен купува самолетен билет за родната си България.

След десет минути на опашка във ваксинационен център в София, Радомирски получава заветната втора доза. Неговата история е разказана в обширен материал на "Евронюз", посветен на тромавия ваксинационен план в страната ни, който е на път да се превърне в нарицателно за "несправяне" в целия Европейски съюз, а и извън него.

"Слуховете, че възрастните хора не са могли да се ваксинират в България, не са верни", казва той пред "Евронюз".

"Както виждате, беше бързо, лесно и добре организирано. Стратегията на Канада е да имунизира колкото се може повече хора с първата доза и това удължава целия процес", анализира българинът. Статистиката обаче предполага друго, посочва международната медия.

Само 6% от хората над 80 години в България са получили и двете дози ваксина срещу Covid-19.

Данните са на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията. Това са около 10% в категориите между 60 – 69 и 70 – 79 г. 

Малката балканска държава е една от най-неуспелите страни в ЕС по отношение на нивата на ваксинация, като само 13,5% от населението е имунизирано. Причините се коренят в скептицизма по отношение на ваксините, който е особено висок сред по-възрастните и по-консервативни българи, посочва медията.

"Българите са много консервативни, а при възрастните хора това е най-силно изразено. Повечето не са образовани и им е трудно да разберат стойността на ваксината", казва Тихомир Безлов, анализатор в Центъра за изследване на демокрацията в София.

Безлов като активист за ваксинация се опита да даде положителен пример. Той се е съгласил да бъде ваксиниран както с препарата на "Пфайзер", така и с този на "АстраЗенека", само за да докаже, че и тя е ефективна и безопасна.

Според "Евронюс" недостигът на ваксини също е изиграл роля – България е получила само една пета от 500 000 дози от препарата на "АстраЗенека", които е поръчала през декември 2020 г., но Безлов обвинява правителството, че не е направило достатъчно силна кампания за ползите от ваксинацията.

"Това беше особено проблематично в навечерието на изборите в България през април, когато политиците не искаха публично да подкрепят нещо, което остава фактор за разделението на избирателите. Липсата на обединено солидно политическо послание за ползите от ваксинацията даде доведе до негативен ефект", казва Безлов.

Неотдавнашната инициатива за разрешаване на "зелени коридори", при които всеки човек, без значение възрастовата група, може да се ваксинира, е стъпка напред, смята той, като единствено това е довело до нарастване на ваксинациите през последния месец.

Загуба на вяра

Но в България и за лекарите е въпрос на борба да убедят възрастните хора да се ваксинират, посочва "Евронюз".

"Трудна работа е с необразовани хора, а дори тези, които са решили да си поставят ваксина, не идват в определения ден и час. Други се заразяват междувременно и губят вярата си", разказва Мария Влахова, общопрактикуващ лекар.

Процесът е забавен и от сериозните недостатъци по отношение на разпространението и съхранението на ваксините.

"Лекарите получават 20 дози на ден, които трябва да се държат в охладители и се очаква да съобразят и организират график за тези, които искат да бъдат ваксинирани. Очаква се те да организират тези ваксинационни серии в допълнение към лечението на редовни пациенти и да държат тези, които посещават кабинетите за ваксинация, отделно от болните. В замяна те получават мизерни 5 евро за всеки две ваксини, които прилагат", посочва "Евронюз".

Самата Влахова, лекар от 42 години, е скептична.

От нейните 2000 пациенти само седем са починали от Covid-19, казва тя. Процентът е едва 0,35%. Следователно тя счита, че пандемията е по-малко рискова от инфарктите или случаите на рак. А пациентите й са склонни да се съгласят.

"Аз, като практикуващ лекар, трябва да защитавам интересите на пациентите си и не мога да гарантирам на никого, че няма да се влоши или да развие нови заболявания след ваксинацията", казва тя.

"Повечето ми пациенти са възрастни хора с много хронични заболявания. Не прочетох изявление от фармацевтичните компании какви странични ефекти могат да се очакват."

По думите на Влахова много от пациентите питат как е възможно фармацевтичните компании да предложат ваксина срещу Covid-19, а не и срещу рак.

Може би този скептицизъм от страна на лекарите – както и дългите периоди на изчакване – обясняват защо над 1000 българи на ден се ваксинират по зелени коридори, а не при техните общопрактикуващи лекари. Правителството иска 70% от българите да бъдат ваксинирани до края на лятото. Анализаторите от "Евронюз" са скептични, че това е възможно. 

 

Съсипващи критики относно ваксинационния ни план